reklamı kapat

POPÜLER

milli elektrikli tren

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı’ndan milli elektrikli tren hakkında dikkat çekici açıklama

Milli elektrikli tren hakkında yeni haberler gelmeye devam ediyor. Kısa bir süre önce paylaştığımız haberde Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, milli elektrikli tren hakkında önemli bilgileri kamuoyuyla paylaşmıştı.

Elektrikli trenin 30 Ağustos‘ta yapılacak törenle ray ve yol testlerinin yapılmaya başlanacağını belirten Karaismailoğlu, ”akabinde de inşallah yıl bitmeden işletmeye alıp yolcu taşımaya başlayacağız.” dedi.

Yeni gelen haberlere göre elektrikli tren bu yıl sonunda raylara indiriliyor. Elektrikli Tren Seti’nin fabrika testlerinin Sakarya’da başladığı belirtiliyor.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, ilk yerli elektrikli trenin fabrika testlerinin başlatılacağı törende açıklamalarda bulundu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Elektrikli Tren Seti’nin Fabrika Testleri Töreni’nde konuşan Karaismailoğlu, Bakanlık olarak, Türkiye’nin büyük başarılarla dolu bugüne gelen yenilikçi ulaştırma ve altyapı geleneğini devam ettirip güçlendirerek geleceğe taşıdıklarını ifade etti. Karaismailoğlu, ulaştırma ve altyapıda sağlayacakları vizyoner projelerle Türkiye’yi kuralları belirleyen ülke konumuna getirmek için var güçleriyle çalışmalarını sürdürdüklerini söyledi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı’ndan milli elektrikli tren hakkında açıklama geldi

Mustafa Varank, “Geçen sene devreye alınan alüminyum gövde üretim, boyama ve kumlama tesisleri sayesinde bugün bu seviyeye gelebilmiş durumdayız. Şehirlerarası seyahate uygun tasarlanan bu tren, ithal edilen emsallerine göre yüzde 20 daha uygun maliyetle üretilebiliyor. Fakat daha da önemlisi, bizi ziyadesiyle mutlu eden husus, ulaşılan yüksek yerlilik oranı. Tedarikçilerle birlikte muazzam bir sinerji yakalanmış durumda. Evet, nihai ürün elbette çok kıymetli. Ama bu ürünle birlikte gelişen üretim ekosistemi ve Türkiye’nin kazandığı yeni kabiliyetler belki nihai üründen çok daha kıymetli.” ifadelerini kullandı.

Milli elektrikli tren ne gibi özellikler sunuyor?

TÜVASAŞ tarafından üretilen elektrikli tren saatte maksimum 160 kilometre hıza ulaşabiliyor. Bu tren haricinde saatte 225 kilometre hız sunan bir trenin de yolda olduğu belirtiliyor.

İlginizi çekebilir

Yerli otomobil tanıtım videosu