reklamı kapat

POPÜLER

milli elektrikli tren

Milli elektrikli tren hakkında müjdeli haber

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, milli elektrikli tren hakkında önemli bilgileri kamuoyuyla paylaştı. Milli elektrikli trenin 30 Ağustos‘ta yapılacak törenle ray ve yol testlerinin yapılmaya başlanacağını belirten Karaismailoğlu, ”akabinde de inşallah yıl bitmeden işletmeye alıp yolcu taşımaya başlayacağız.” dedi.

TÜVASAŞ tarafından üretilen milli elektrikli tren saatte maksimum 160 kilometre hıza ulaşabiliyor. Bu tren haricinde saatte 225 kilometre hız sunan bir trenin de yolda olduğu belirtiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Milli elektrikli tren hakkında açıklamalar

Adil Karaismailoğlu milli tren hakkındaki sözlerine şu şekilde devam etti; Ülkemiz için, Sakarya için çok önemli bir gündemin arifesindeyiz. İlk defa ülkemizde yerli ve elektrikli tren setinin son aşamalarına şahitlik ediyoruz. İnşallah en kısa zamanda raylara indirip testlere başlayıp yolcu taşıyacağız. Proje kapsamında ilk alt yapıyı kurduk. Trenimizin alüminyum gövde üretim, boyama, kumlama tesisleri 2019 yılında devreye alındı. Tren setlerimizin işletme hızı 160 kilometre. Ayrıca saatte 225 kilometre hıza ulaşabilecek ve vatandaşa konforlu ulaşım hizmeti sağlayacak yerli hızlı tren için çalışmalarımız çok hızlı bir şekilde devam ediyor. AR-GE’deki genç arkadaşlarımız bu konuya odaklandılar. Tedarikçilerimiz yerlidir. Milli trenimiz sanayimizin gelişmesinde lokomotif görevi üstlenmiştir. Yeni trenimizde yolcu güvenliği ve konforu önceliği var. Bir setin toplam koltuk sayısı 324’tür. Bunların ikisini engelli yolcularımız için ayırdık. Engelli yolcular için özel bölümlerde olacak trende. Güvenliği sağlama, otomatik durdurma, tam otomatik iklimlendirme ve kamera sistemleri ile donattık trenimizi. Maliyetlerimizi daha da aşağı çekmek için çalışmalarımız devam ediyor” dedi.

İlginizi çekebilir

Yerli otomobil tanıtım videosu