reklamı kapat

POPÜLER

Sıfır araç

Sıfır araç aldı kusurlu çıktı; emsal dava yolda!

Son yıllarda sayısı iyiden iyiye artan kusurlu sıfır araç hikayelerine bir yenisi eklendi. Aldığı otomobilde hata olduğunu savunan bir kullanıcı yasal süreç başlattı.

Sıfır araç alımlarında bazen başımıza tatsız olaylar gelebiliyor. Aldığımız otomobillerde gerek fabrika kaynaklı gerek ise sonradan oluşan hatalar oluşabiliyor. Bu durumlarda, özellikle satış aşamasında tüketiciye bilgi vermek gerekiyor. Bilgi verilmeyen alıcıların araçlarında oluşan hataları sonradan fark ettiğinde, mağdur pozisyona düşüyorlar. Bu konunun son örneklerinden biri Bursa’dan geldi. 2020 model sıfır bir otomobil alan sürücü, aracını ekspertize götürdüğünde motor kaputu cıvataların sökülüp tekrar takıldığını öğrenildi. Sürücü yetkili servisten tatmin edici cevaplar alamayınca ise yargı yoluna gitti. Davanın gidişatına göre diğer sürücülere de bir emsal oluşturabileceği söyleniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sıfır araç alan kişi şunları söyledi

Mağdur kullanıcı Duygu Çamtaş, “Sürekli haberlerde karşılaşırdık bu tarz durumlarla. Sıfır araç alıp kusurlu çıkan vatandaşların mağduriyetine tanık olurduk. Bu yüzden duyduğum şüphe üzerine nişanlıma, aracı mutlaka ekspertize götürmemiz gerektiğini söyledim. Ekspertize götürdüğümüzde ön kaputtaki cıvatalarda sök-tak olduğu söylendi. O sırada şok oldum. Okuduğum haberlerin içerisinde buldum kendimi bir anda. Firmaya giderek durumdan bahsettik. Bize sürekli ‘bugün git yarın gel’ taktiği uyguladılar. Bugün nişanlım gitti tekrar konuşmaya. Uzun süre, sabahtan akşama kadar bekledi. Hala bir sonuca ulaşamadık. Güvenilir bir marka diye bu aracı almıştık. Çünkü ilk aracım da aynı markaydı. İkinci aracımda da hiç düşünmeden tekrar aynı markayı tercih ettik. Fabrika bu kusurun mümkün olabileceğini söylüyor. Madem oluyorsa eğer neden ilk aracımda ben böyle bir şey yaşamadım; neden ikinci aracımda yaşıyorum. Biz şimdi hakkımızı arıyoruz. Firma yetkilileri bize sürekli bayi ile üretici arasında bir yazışma olduğunu söylüyor. Herhangi bir sonuca ulaşamadık hala. Bu yüzden bununla ilgili bir yasal süreç başlatacağız. Tüketici mahkemesinde işimizi görmeye başlayacağız.”

İlginizi çekebilir

Yerli otomobil tanıtım videosu