reklamı kapat

POPÜLER

Sıfır kilometre araç

Sıfır kilometre araç alımında ortaya çıkan “değişen parça” skandalıyla ilgili önemli uyarılar

Bir süredir gündemde olan sıfır kilometre araç modellerindeki değişen parça skandalıyla ilgili Pilot Garage cephesinden kullanıcılara uyarılar geldi.

Sıfır kilometre araç modellerinde son birkaç aydır can sıkıcı haberler kamuoyuna yansıyor. Sayılarının artmasıyla da gündemden düşmeyen problemlerde, hiç kullanılmayan araçlarda değişen parça ve boya gibi olağan dışı durumları ortaya çıktığını görüyoruz. Sektörün önemli temsilcilerinden olan Pilot Garage da, gelişmeler sonrası tedirgin olan kullanıcılar için ilgili önemli notlar paylaştı. Tüketiciye ulaşmayan otomobillerin kar amacıyla galeriler ve vatandaşlar tarafından satın alınıp, tekrar satışa sunulması senaryosuyla artan olaylarda sonrasında uzmanlar, teknik anlamda artık “ikinci ele” düşmüş sıfır kilometre araçların ekspertiz işlemlerinde birçok değişen-boyalı parça problemiyle karşılaştıklarını dile getiriyor. Kullanılmamış olduğu güvencesiyle bu otomobilleri satın alan tüketiciler, başka kullanıcılara araçlarını satmak üzere ekspertiz yaptırdığında birçok sürprizle karşılaşıyor ve mağdur oluyor.


“Sıfır kilometre araç odaklı ortaya çıkan hasarlar taşıma ve park kaynaklı”

Sürekli gündemde olan bu araçlar hakkında görüşlerini paylaşan Pilot Garage Genel Koordinatörü Cihan Emre “Sıfır kilometre bu araçların nakliyesi amatör bir şekilde yapılıyor. Çekiciden düşebiliyor, park esnasında diğer araçlar çarpabiliyor, dolu yağışına ve birçok fiziki etkene maruz kalabiliyor. Daha dikkat çekici olan konuysa şu; ÖTV oranı düşük seviyede kaldığı için daha uygun fiyat etiketiyle satılan donanımsız araçların albenisini artırmak adına deri döşeme ya da Alkantara uygulaması yapılıyor.

Ekspertize gelen bazı sıfır km araçların 4 kapısının da sökülüp tekrar takıldığını tespit ettik; sonradan deri döşemeye çevirmek için koltukları çıkarmak suretiyle kapıların söküldüğü ortaya çıktı. Aynı şekilde body kit ve benzeri eklentilere sahip araçlarda da boyalı parçalara şahit oluyoruz. Tüm bunlar araç başına 30-40 bin TL’ye kadar değer kaybı yaşamanıza neden olur. En yakın dostunuzdan dahi olsa, gelecekte mağdur olmamak için ikinci ele düşmüş sıfır kilometre her otomobili tarafsız ve kurumsal bir ekspertiz noktasında kontrol ettirmekte ısrarcı olun. Satıcılar bu gibi konularda yeterince şeffaf yaklaşmıyor.” yorumunda bulundu.

İlginizi çekebilir

2020 Renalt Captur tanıtıldı! İşte bilmeniz gerekenler