reklamı kapat

POPÜLER

Bitcoin

Yüzler gülüyor; bitcoin büyük bir yükselişe geçti

Kripto para birimi bitcoin, son dönemde yine çok ciddi bir yükseliş trendine girdi. Pazarın lideri konumunda yer alan kripto para, sahiplerini yüzünü güldürüyor.

2013 yılında değeri bin dolar olan bitcoin, 2017 yılında önce inanılmaz hızlı şekilde yükselmiş sonra ise büyük bir düşüş ile 20 bin dolara ulaşması beklenirken 8 bin dolarlara kadar gerilemişti. Aradan geçen uzun süre boyunca stabil bir yükseliş gösteren izleyen popüler para birimi, son günlerde yine ciddi bir artış yaşıyor. 24 saat içerisinde yüzde 10’dan fazla değer kazanan kripto para, şu an 12.565 dolar değerlerinde geziyor. Değeri düşükken satın alanların yüzünü güldüren para birimi, toplam 234 milyar dolar piyasa değerine de ulaşmış durumda. Yeni yaklanan ivme sonrasında tüm kripto piyasa değeri ise 361 milyar dolara kadar yükseldi. Sosyal medya devi Facebook’un 2020’de gelecek yeni kripto para birimi Libra ile daha da büyüyecek pazar, ekonominin geleceğini gözler önüne seriyor ve verilen destekler ile blok zinciri temelli ekonomiyi şekillenmeye devam ediyor. Bitcoin’in hemen altında 330 dolarlık değeri ve 35 milyar dolarlık toplam piyasasıyla Ethereum yer alıyor. Ethereum’da da yüzde 5’in üzerinde bir artış bulunuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bilmeyenler için bitcoin nedir?

Bitcoin 2008 yılında Satoshi Nakamoto (Kim olduğu halen kesin değil) tarafından deneysel olarak başlatılmış, herhangi bir merkez bankası, resmi kuruluş ile ilişiği olmayan, ancak ülkelerin para birimleriyle alınıp satılabilen, herhangi bir üçüncü parti hizmetine aracı kurumuna gerek kalmadan transferi yapılabilen bir tür dijital para birimi olarak geçiyor.

İlginizi Çekebilir

Fotoğraflara hayat katan yapay zeka