reklamı kapat

POPÜLER

Gigi Hadid’in davalık olduğu Instagram fotoğrafı

Gigi Hadid Instagram üzerinden paylaştığı fotoğraf nedeniyle bir ajansla davalık oldu. Telif hakkını ihlal ettiği söylenen Hadid, söz konusu fotoğrafı kaldırdı.

Instagram’da paylaşılan fotoğrafların telif ile korunduğu bir yasa bulunuyor. Bu yasaya göre, “Instagram Kullanım Koşulları ve Topluluk Kuralları uyarınca, sadece başka tarafların fikri mülkiyet haklarını ihlal etmeyen içerikleri Instagram’da paylaşabilirsiniz. Instagram’da paylaştığınız içeriklerin telif hakkı yasalarını ihlal etmediğinden emin olmanın en iyi yolu, sadece kendi oluşturduğunuz içerikleri paylaşmaktır.” deniliyor. Yani bu kurala göre, herkesin kendi çektiği fotoğrafları kullanması gerekiyor. Ancak ünlüler Instagram üzerinden kendileri çekmese de bulundukları fotoğrafları paylaşıyor. Bu durumu yakın zaman önce dünyaca ünlü model Gigi Hadid de yaşadı. Hadid, gülümsediği için bir ajans tarafından çekilen fotoğrafını kişisel Instagram hesabından paylaştı. Paylaşımın üstene ajans telif haklarının ihlal edildiği gerekçesiyle Hadid’e dava açtı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Instagram üzerinden paylaşılan fotoğrafların telif hakkı durumu

Açılan dava sonucunda, Gigi Hadid‘in paylaştığı fotoğrafın telif hakkına girmediğine karar verildi. Kararda şunlara işaret edildi,” Hadid herhangi bir telif hakkını ihlal etmedi çünkü kamera için poz verdi ve böylece kendisi, telif hakkı yasasını korumak istediği öğelerin çoğuna katkıda bulundu” denildi. Ayrıca onu New York sokaklarında çeken kişi fotoğrafçı değildi. Gigi Hadid paylaştığı fotoğraf için, yüklerken kırptığını takipçilerinin gülümsemesine odaklanmasını istediğini söyleyerek, fotoğrafçının orijinal kompozisyonundan ziyade poz vermeye yönlendirerek fotoğrafa “katkıda bulunduğunu” iddiasında bulunuyor. Fotoğrafçıların normal şartlar altında çektikleri fotoğraflar üstünden telif iddia etme hakları var ancak bu durumun istisna olduğu söyleniyor.

Gigi-Hadid

Söz konusu sonradan kaldırılan fotoğraf.

Paylaşılan fotoğrafın telif hakkı yasasının içine girmesi için Gigi Hadid‘in fotoğraf üzerinden bir gelir sağlıyor olması gerekiyor. Hadid’in avukatları da bu duruma vurgu yapıyor. Zira Kim Kardashian West gibi Instagram’da fazla sayıda takipçisi olan ünlülerin halihazırda paparazzilerin çektiği fotoğrafları paylaştığı biliniyor. Instagram üzerinden paylaşılan bu fotoğraflar daha çok konuşulacak gibi duruyor, çünkü tam bir sınırlama bulunmadığı için herkes kendine göre yorumlamaya gidebiliyor.

İlginizi çekebilir

Instagram fotoğraflarını renklendirecek “filtre sistemi”