reklamı kapat

POPÜLER

instagram

Instagram’da video paylaşımlarına kısıtlama geliyor

Facebook, Instagram için kuralları genişletiyor. Artık Instagram’da telif hakkı içeren video paylaşma dönemi kapanıyor.

Facebook, 2016’da hayatımıza soktuğu Rights Manager programının kapsamını genişletiyor. Dün yayınlanan basın açıklamasına göre artık içerik üreticilerinin kendi içeriklerinin Instagram’da izinsiz kullanılması halinde telif hakkı ihlalinden içeriği kaldırabilecek. Daha önce bu işlem kullanıcıların şikayetleriyle gerçekleşiyordu. Ancak Rights Manager çok daha gelişmiş bir kontrol imkanı sunuyor. Facebook sayfasına bağlı olan Rights Manager’da Instagram kısmını aktif hale getirerek kullanmaya başlayabiliyorsunuz. Böylece içerik üreticisinin yüklediği referans içerikler, platform içinde otomatik olarak taranıyor ve telif hakkı ihlali olan videolar listeleniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İçerik üreticileri Right Manager üzerinden içeriğin nasıl kullanılabileceğine dair kurallar koyabiliyor. Kuralları çiğneyen içerikler de zaten otomatik olarak sistemde görünüyor. Ayrıca içeriğin yayınlandığı sayfaya dair istatistiki bilgiler de yer alıyor. Yani sayfayı kaç kişinin takip ettiği, videoyu kaç kişinin izlediği içerik üreticisi tarafından görülebiliyor. İçerik üreticisi söz konusu içeriği engelleyebilir, takip edebilir ya da daha sonra harekete geçmek üzere “manuel inceleme” yapmak için ayırabilir.

Kontrollü paylaşımlar

Fotoğraf paylaşım platformu şüphesiz kullanıcılar için daha serbest bir alan doğuruyordu. Ancak bundan sonra fragman kesitleri ya da telifli müziğe sahip olan videolar üçüncü kullanıcılar tarafından paylaşılamayacak gibi görünüyor. Söz konusu yasakların videolar için geçerli olduğunu tekrar hatırlatalım.