reklamı kapat

POPÜLER

instagram

Instagram çok istenen bir özelliği beklenmedik bir şekilde getiriyor

Instagram‘ın en çok beklenen özelliklerinden biri de yeniden paylaşma yani “regram”. Fotoğraf paylaşım uygulaması ise bu özelliği nihayet getirecek gibi ama düşündüğünüz şekilde değil.

Kullanıcılar bir süredir Twitter’ın retweet özelliğinin bir benzerinin Instagram’a gelmesini bekliyor. Şimdilik 3. parti uygulamalarla başka bir kullanıcının paylaştığı fotoğrafı kendi profilinizde yayınlayabiliyorsunuz. Ya da ekran görüntüsü alarak yeniden yayınlama gerçekleştirilebiliyor. Ancak kullanıcılar artık özelliğin uygulamaya dahil edilmesini istiyor. Geçtiğimiz aylarda test edildiğini öğrendiğimiz bu özellik şimdi yeniden test sürecinde ama bambaşka bir biçimde. Instagram Hikayeler özelliğini geliştirmeyi daha ön planda tutan platform, regram özelliğini de Hikayeler’in ucuna kıyısına dahil etmeyi başarıyor.

Başkalarının fotoğraflarını Instagram Hikayeler’de yayınlama

Söz konusu regram özelliğinin fotoğraf akışında olmasını bekliyorduk. Yani bir arkadaşınızın paylaştığı fotoğrafı kendi takipçilerinizle siz fotoğraf eklemişsiniz gibi paylaşmayı mümkün kılması beklenmişti, tıpkı 3. parti uygulamaların yaptığı gibi. Bunun için de fotoğrafın altında yer alan beğen, yorumlar ve paylaşma sembollerinin yanına regram sembolü geleceği düşünülüyordu. Platform ise bu özelliği Hikayeler’de yapmanın daha mantıklı olduğunu düşünmüş. Yani regram test ediliyor ancak paylaşılan bir fotoğrafı hikayelerinize koyabiliyorsunuz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Test kullanıcılarından Zachary Shakked‘in paylaştığı görsele göre fotoğraf akışında gördüğünüz bir fotoğrafın “paylaşma” sembolüne dokunduğunuzda seçenekler arasında “Gönderiyi hikayene ekle” diye yeni bir alternatif çıkıyor. Bu seçeneğe tıkladığınızda gönderi paylaşanın ismiyle beraber hikayenize ekleniyor. Fotoğraf paylaşşım devi özelliği test ettiğini de TechCrunch‘a yaptığı açıklamayla doğruladı.

Esasen özelliğin Hikayeler kısmında olması daha mantıklı. Başkalarının görsellerini kendi arşivine dahil etmek istemeyenler için de daha pratik gibi görünüyor. Tabii son karar kullanıcılardan alınan geri dönüşe göre verilecek.