reklamı kapat

POPÜLER

tesla roadster

Mars’a fırlatılan Tesla Roadster ve sürücüsü Starman’e veda zamanı

Falcon Heavy ile Mars’a doğru fırlatılan Tesla Roadster ve sürücüsü Starman’den son görsel paylaşıldı. Starman artık bu yolculukta tamamen yalnız.

Başarılı Falcon Heavy fırlatılışı sonrası en az roketin kendisi kadar dikkat çeken Tesla Roadster ve sürücüsü cansız manken Starman, takipçilere oldukça etkileyici bir uzay yolculuğu sundu. İçerideki kameralar sayesinde Starman’in yolculuğuna ortak olduğumuz bu süre içinde onu da uzayın uçsuz bucaksız sessizliğinde yalnız bırakmadık. Ancak artık veda zamanı geldi. Dünya’nın yörüngesinden çıkarak yolculuğuna devam eden Starman’in son fotoğrafı Elon Musk tarafından paylaşıldı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Uzayın derinliklerinde bir Tesla

Fırlatılışın ardından gerçekleştirilen basın toplantısında Musk pillerin kabaca 12 saat dayanabileceğini belirtmişti. Musk “Ondan sonra uzayın derinliklerinde belki milyonlarda belki de milyarlarca yıl dolaşacak, kim bilir? Belki de bir uzaylı ırkı tarafından keşfedilecek ve ‘Ne yapıyorlardı? Yoksa bir otomobile mi tapıyorlardı? Neden otomobilin içinde küçük bir otomobil var?’ gibi sorular doğuracak” diyerek sözlerini tamamlamıştı. Aracın içinde gerçekten de kendisinin bir oyuncağı yer alıyor. Kameraların ne zaman yayına son verdiği ise net değil. Ancak paylaşılan son karenin gerçek bir vedaya uygun olduğu kesin. Dünyayı tam arkasına alan Starman, karizmatik bir şekilde veda ediyor.