reklamı kapat

POPÜLER

tesla roadster

Uzay fotoğrafçısının gözünden Tesla Roadster’ın yıldızlar içindeki yolculuğu [Video]

SpaceX projesi sayesinde Falcon Heavy‘de kendine yer bulan Tesla Roadster, uzaydaki yolculuğuna hayli ses getirecek şekilde başladı. Ancak onu kaydeden sadece SpaceX ekibi değildi. Uzay fotoğrafçısı Rogelio Bernal Andreo, Tesla’nın yolculuğunu yakalamayı başarmış.

Tesla Roadster, direksiyonunda Starman ile yolculuğuna 6 Şubat’ta başladı. Bize hayli etkileyici kareler sunan projede yörüngeye seyahatine çıktığı sırada Falcon Heavy’i görüntülemek için bekleyen başka isimler de vardı. Uzay fotoğrafları çeken astrofotoğrafçı Rogelio Bernal Andreo da onlardan biri. Andreo, uzayın derinliklerine giden Tesla’yı yakalamak için kısa bir yolculuğun ardından binaların ışığından uzak açık bir araziye gitmiş. NASA’nın Jet Propulsion Laboratory’si (JPL) tarafından sunulan çevrim içi gök günlüğü hesaplayıcısı sayesinde ise Roadster’ı kör karanlıkta nerede bulacağını hesaplamayı başarmış.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Eşsiz yolculuk

Andreo ilk olarak 9 Şubat’ta araç Dünya’dan yaklaşık 800 bin km uzaktayken kayda geçmeyi denemiş. Ancak Falcon Heavy’yi bulamamış. Gece 2’den sabah 5’e kadar hatasını çözmeye çalışan fotoğrafçı artık gün doğumu yaklaştığı için pes etmek zorunda kalmış. 10 Şubat’ta ise ekipmanlarıyla alana geri dönen fotoğrafçıyı bu kez de bulutlar karşılamış. Bu şekilde çekim yapamayacağı için bir kez daha başarısız olmuş. Ancak 2. başarısızlık bir önceki hatanın sebebini bulmasını sağlamış. Andreo gök günlüğünü oluştururken kendi koordinatlarını girmeyi unuttuğu için roketin yerini tespit edemediğini fark etmiş.

Üçüncü denemesinde başarılı olan fotoğrafçı için hayli yorucu ve zorlu bir süreç olmuş diyebiliriz. Ancak yıldızlar arasında ilerleyen Tesla’yı yakalamayı başarabilmek tatmin edici bir sonuç doğurmuş şüphesiz… Rogelio Bernal Andreo’nun paylaşımlarını Facebook sayfası üzerinden takip edebilirsiniz.