reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

SpaceX

SpaceX’in uzayda yaptığı canlı yayınlara lisans engeli

SpaceX‘in sunduğu nefes kesen Dünya manzaralarına bir süre ara verilmesi gerekiyor. Sebebi ise eksik kalmış evrak işleri.

SpaceX’in uzay maceraları yeni başarılarla devam ediyor. Ancak akıllardan Tesla Roadster kareleri çıkmıyor. Dünya’yı arkasına alan Tesla’nın uzaydaki yolculuğu nefes keserken, şirketin her fırlatma ile meraklılara uzaydan canlı yayın yapması izleyicileri mest ediyordu. Son fırlatmada ise ilginç bir duyuru yapıldı. Görev sırasında uzaydan yapılan canlı yayın erken kesildi. Şaşıran izleyiciler içinse sebep yayın sırasında açıklandı. Ulusal Okyanus ve Atmosfer Dairesi’nin (NOAA) 26 yıllık kuralı, SpaceX’in karşısına çıkmış gibi görünüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yörüngeye varınca yayın kesildi

Son uçuşlarda Falcon 9’un yörüngeye girmesiyle beraber canlı yayının kesilmesi 1992 tarihinde kabul edilen yasa ile ilişkili. NOAA şirkete kameraları için lisans alması gerektiği konusunda bilgi verince yayınların da önü kesiliyor. 1992 tarihli yasaya göre uzay araçlarının Dünya’nın fotoğraf veya videosunu çekebilmesi için belirli bir lisansa sahip olması gerekiyor. Ancak SpaceX tarafında bu talep hayli ilginç zira firma özel bir şirket ve daha önce sorunsuz bir şekilde bu yayınları gerçekleştirebiliyordu. Ayrıca Dünya’nın hava durumu ve okyanuslarını inceleyen NOAA’nın bir anda ticari iletişim uydularına müdahalesi de şaşırtıcıydı. NOAA’nın harekete geçmesindeki esas sebebin Tesla Roadster ve Starman olduğu düşünülüyor. Büyük yankı uyandıran bu fırlatışın ardından neredeyse 5 saat süren “Tesla uzayda” yayını fazla dikkat çekmiş gibi görünüyor.

Tabii Elon Musk’ın şirketi ilk talebin ardından hemen lisans başvurusunda bulunmuş. Ancak incelemelerin 120 günü alabileceği belirtiliyor. Lisans işlemleri tamamlandığında ise uzaydan canlı yayınlar devam edecek.