reklamı kapat

POPÜLER

Suudi Arabistan

Suudi Arabistan’ın halka açık ilk sinemasında gösterilecek ilk film

35 yıl önce halka açık film gösterimlerini yasaklayan Suudi Arabistan, sinema yasağını kaldırdı. Gösterime girecek ilk film ise bir süper kahraman filmi olacak.

1970’lere kadar sinema salonları bulunan Suudi Arabistan, o dönemde sinema salonlarını kapatmış ve halka açık yerlerde film gösterimlerini yasaklamıştı. Şimdi 35 yılın ardından ilk kez 2017 yılında bu yasağı kaldırdığını duyuran ülke nihayet ilk sinema salonuna kavuşmak için gün sayıyor. Amerikan sinema zinciri AMC ile iş birliği yapan ülkenin ilk sinema salonu Riyad’da 18 Nisan‘da açılışı gerçekleştirecek. Önümüzdeki 5 yıl içinde ülkenin farklı şehirlerinde toplam 40 sinema salonunun açılması bekleniyor. 2030’da ise bu sayının 350 sinema ve 2.500 gösterime çıkması planlanıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Suudi Arabistan’da gösterilecek ilk film Black Panther

Halka açık bu sinema salonunda gösterilecek ilk film ise Black Panther olarak seçildi. Daha önce The Emoji Movie gösterimi yapılmış ancak bu gösterim kalıcı bir sinema salonunda yapılmamıştı. 2018’in şu ana kadarki en başarılı filmi olan Black Panther, dünya genelinde 1 milyar 200 milyon doların üzerinde gelir elde etmeyi başardı. Avengers: Infinity War’da da göreceğimiz kahramanımızın kendi filminde ana hikayesi anlatılıyor. Wakanda kralı olan babasının ölümünün ardından ülkesine dönen Black Panther kendini bir taht kavgası içinde buluyor. Süper kahraman filmiyle açılış yapan Suudi Arabistan’ın ilerideki gösterim planları ise şimdilik bilinmiyor.