reklamı kapat

POPÜLER

the emoji movie

Suudi Arabistan’in 35 senelik sinema yasağı son buldu

Suudi Arabistan‘da değişim rüzgarları esmeye devam ediyor. Kadınların araba kullanmasına müsade eden değişikliğin ardından baskıcı rejimle birlikte uygulanmaya başlanana sinema yasağı ufak ufak kaldırılıyor. 35 senelik yasak sürecinin ardından ilk film gösterimi geçtiğimiz günlerde gerçekleştirildi.

Kısaca bir ön bilgi vermek gerekirse Suudi Arabistan’ın sinema konusundaki tutucu tavrı 1980’lerde başlamıştı. Baskıcı rejimle birlikte halkın eğlenceli zaman geçirebileceği etkinlikler kısıtlandı. Kadın ve erkeklerin bir arada zaman geçirebileceği sinemalar da bu yasaklar arasında yer alıyordu. Kısa bir süre önce kadınların araba sürmesi konusundaki tavrını değiştiren Suudi Arabistan’da sıra sinema yasaklarına geldi.

İlk film için kötü bir tercih

Sinema konusundaki tutumun değiştirileceğine dair ilk sinyaller 11 Aralık’ta verilmişti. Seneler süren yasağın ardından ilk film gösterimi de sonunda gerçekleştirildi. Seçilen film ise animasyon bir yapım olan The Emoji Movie oldu. Geçtiğimiz sene vizyona giren filmde yaşamlarını akıllı telefonların içinde sürdüren emojilerin hikayesi anlatılıyor. Gene kendisine biçilen rolü kabul etmek yerine kendi kaderini çizmeye çabalıyor. Arkadaşları da ona bu konuda yardımcı oluyor. Tony Leondis’in yönetmenliğini üstlendiği film hiç beğenilmedi. Öyle ki IMDb puanı 2.9 seviyesinde. Bu sebeple 35 senelik yasağın ardından gösterilen ilk filmin The Emoji Movie olmasını fazlasıyla üzücü bulduk. Yine de kısıtlama ve yasakların birer birer kaldırılıyor olması göz ardı edilemeyecek kadar olumlu bir gelişme.

İlgili video