reklamı kapat

POPÜLER

Suudi Arabistan Mukaab

Suudi Arabistan bu sefer devasa boyutlu ilginç yapı “Mukaab” ile gündemde [Video]

Suudi Arabistan, son dönemde ilginç mimari projeler ile sık sık ses getiriyor. Bu sefer ilginç yapı “Mukaab” gündemde yer alıyor.

Daha bugün inşası devam eden aşağıdaki haberde detaylandırdığımız ilginç proje ile gündeme gelen Suudi Arabistan, başka mimari yapılar da planlıyor ve bunlar arasında Mukaab da yer alıyor. Mukaab, 400 metre yüksekliğe, genişliğe ve uzunluğa ulaşan devasa bir kübik gökdelen olarak ülkenin yakın gelecek planları arasında yer alıyor. Arkasında New Murabba Development Company yer alan Mukaab, yukarıdaki tanıtım videosunda da görebileceğiniz üzere içerisinde döner yapıda bir kule formu taşıyor. Yapıya destek veren Suudi Hükümetinin Kamu Yatırım Fonu, Mukaab’ın içerisinde teorik olarak 20 adet Empire State Binasını barındıracak kadar büyük olduğunu söylüyor. Yani kâğıt üzerinde gerçekten devasa tasarlanan yapı, eğer gerçeğe dönüşürse konut ve otel bölümleri, ticari alanlar ile dinlenme tesislerinin yanı sıra çok sayıda perakende, kültürel ve turistik cazibe merkezini bir araya getirecek. Şu an için 2030 yılında tamamlanması hedeflenen Mukaab’ın içinde ayrıca su altı ya da farklı diğer sahneleri tasvir etmek için kullanılacak bir tür 360 derecelik holografik deneyim de (Videoda gösteriliyor) sunulacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Suudi Arabistan Mukaab

Elindeki büyük petrol gelirini son yıllarda çok farklı alanlara aktaran ve burada teknoloji şirketlerine yapılan yatırımlar yanında dikkat çekecek mimari projelere de kanalize eden ülke, zaman zaman uçuk çalışmalar ile karşımıza çıkmaya devam edecek gibi görünüyor. Petrol gelirinin sınırsız olmadığını bilen ülke, kendi içindeki toplumsal yaşamda da önemli değişiklikler gerçekleştiriyor.

Suudi Arabistan imzalı Mukaab yanında bu da ilginizi çekebilir: Franky Zapata’dan yeni hava aracı

İLGİLİ HABERLER