reklamı kapat

POPÜLER

Suudi Arabistan

Video: Suudi Arabistan, ilginç şehir “The Line” ile gündemde

Suudi Arabistan, uzun zamandır “Neom” adı verilen bir proje üzerinde çalışıyor ve burada ilginç şehir “The Line” da yer alıyor.

Petrol üzerinden elde edilen inanılmaz büyük bir maddi gücünü bulunan Suudi Arabistan, geleceğin yaşam alanları üzerinde çalışıyor. Küresel ısınmanın etkisiyle çöl üzerinde yaşanabilir ortamlar kurmak isteyen ülke, bu bağlamda “Neom” adı altında tam 500 milyar dolarlık bir mega-şehir projesi geliştiriyor. İşte bunun içinde ayrı bir şehir olarak “The Line” da olacak. Yukarıdaki yeni video ile tanıtılan “The Line”, bilim kurgu filmlerinden çıkma benzersiz bir yapıya sahip. Ülke The Line içerisinde dikey bir yaşam alanı kurmak istiyor. Eğer gerçekten bitirilebilirse 500 metre yüksekliğe ve 200 metre genişliğe sahip olacak bu şehir, bünyesinde bir yol ya da otomobil barındırmayacak. 170 km uzunluğunda olacak şehir içerisinde yüksek hızlı tren sistemiyle bir uçtan diğerine 20 dakikada ulaşılabilecek.

Dışı camdan tasarlanacak bu fütüristik şehir, tahminlere göre 9 milyondan fazla insana yaşam alanı sağlayacak ve yüzde 100 yenilenebilir enerji kullanımını merkeze alacak. Yüksek bir sıcaklık kontrolüne sahip olacağı iddia edilen “The Line”, tahmin edebileceğiniz üzere hemen gerçek olmayacak. Ülke bu proje için kendisi 2030 yılına işaret ederken, uzmanlar böyle bir proje için daha uzun bir süreye ihtiyaç olduğunu belirtiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Birçok diğer proje gibi doğayla iç içe hayal edilen The Line, uçuk gelecek hayalleri arasında yer alıyor ancak maddi olarak desteklenirse gerçek olabilecek bir proje konumunda da bulunuyor. Arap yarımadasında hali hazırda çok uçuk projeler hayata geçirilmiş durumda.

Suudi Arabistan ve The Line yanında bu da ilginizi çekebilir: Triumph TE-1 elektrikli motosiklet modeli