reklamı kapat

POPÜLER

F1

Renault F1 otomobilinde Suudi bir kadın sürücü

Renault, uzun süredir beklenen Fransa Grand Prix’sini özel bir şekilde kutladı. Suudi Arabistan Motorsporları Federasyonu üyesi Aseel Al-Hamad, 10 yıl aradan sonra gerçekleşen Fransa Grand Prix’si öncesinde Renault Sport Formula 1 Takımı’nın E20 otomobilini kullanma fırsatına sahip oldu.

Otomobil, 2012 Abu Dhabi Grand Prix’sinde F1 dünya şampiyonu Kimi Raikkonen’i zafere taşıyan aynı tip araçtı.

Aseel, 5 Haziran’da Le Castellet’de, Formula 1 otomobili ile ilk deneyimini gerçekleştirdi. Aseel, zorlu pistte Renault Sport Formula 1 Takımı mühendis ve teknisyenlerinin desteğiyle önce bir otomobil ile antrenman yaptı.

Aseel, Dünya Ralli Şampiyonası sürücüsü ve şampiyonu Michele Mouton’un başkanlığını yaptığı FIA Motorsporları Kadın Komisyonu’nda ülkesini temsil ediyor. Aseel’den kadınların bu spordaki konumunu destekleyecek ortak projelere, uluslararası forum ve konferanslara katılarak Suudi Arabistan’da kadınların eğitim ve öğretim stratejisine katkı sunması istendi.

Renault Sport başkanından konu hakkında açıklama

Renault Sport Racing Başkanı Jerome Stoll, “Öncü ruhu ile her zaman girişimcilere kucak açan ve motorsporları konusunda uzun soluklu bir tutkuya sahip olan Renault, bu vizyonunu her tür yarış aracılığıyla çok sayıda insanla paylaşmaktan mutluluk duyuyor. Aseel’in yarışa olan tutkusu ve motorsporlarını dünyada daha fazla insana tanıtma konusundaki isteği bizi çok mutlu ediyor.” dedi.