reklamı kapat

POPÜLER

SpaceX Starlink anten

SpaceX, uzaydan internet projesi Starlink için yeni bir kalkış daha yaptı

Elon Musk’ın özel uzay şirketi SpaceX, bugün uzaydan internet sistemi Starlink özelinde bir kalkış daha yaptı. İşte bilinmesi gerekenler;

SpaceX, tüm dünyaya uzaydan internet getirecek Starlink projesi için geçtiğimiz gün de gündeme gelmiş, o zaman sistemin yukarıda gördüğünüz yeni anteni görücüye çıkarılmıştı. Şimdi ise bu antenin bağlantı kurduğu uyduların sayısı artırıldı.

Bugün Falcon 9 roket modeli kullanılarak alçak dünya yörüngesine 53 yeni Starlink uydusu daha gönderildi. Bu son kalkış ile beraber yörüngedeki operasyonel Starlink uydu sayısının 1.844’e kadar ulaştırıldığı aktarıldı.

Global olarak 100 binden fazla Starlink bağlantı terminali dağıtan firma, şu an bazı kişilere uzaydan 100 Mbps internet sunuyor ve bu hızın ileride daha iyi hale getirilmesi hedefleniyor. Starlink’in Türkiye’de de açılması bekleniyor ancak bildiğimiz kadarıyla henüz bu konuda somut bir adım atılmış değil.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

SpaceX, kısa süre önce Crew-3 göreviyle ses getirdi

SpaceX, bilmeyenler için uzaya ilk defa Crew Dragon uzay aracı ile Bob Behnken ve Doug Hurley‘i çıkarmıştı. Bu tam anlamıyla ilk deneme göreviydi. Daha sonra firma Crew-1 isimli görev kapsamında astronotlar Mike Hopkins, Victor Glover, Shannon Walker ve Soichi Noguchi‘yi ISS’e taşıdı.

Geçtiğimiz aylarda yapılan Crew-2 göreviyle ise Shane Kimbrough, Megan McArthur, Akihiko Hoshide ve Thomas Pesquet ISS’e ulaştırılmıştı. Bu görevlerde Falcon 9 roket önüne konumlandırılan Crew Dragon kapsülü kullanıldı.

Crew-3 görevinin ilk kısmı ise yaşanan bazı ertelemeler sonrasında başarıyla sonuçlandı. Falcon 9 roket önüne konumlandırılan Crew Dragon ile Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) bu sefer Raja Chari, Thomas Marshburn, Kayla Barron ve Matthias Maurer (Fotoğrafları yukarıda) gönderildi.

ISS’e kenetlenmesi sorunsuz tamamlanan ekip, ISS’in en yeni üyeleri oldu ve nefes kesici bir manzara eşliğinde birçok bilimsel araştırmaya imza atmak için hazır hale geldi. Bu dört kişilik ekip, ISS bünyesinde herhangi bir sorun olmaz ise 6 ay boyunca kalacaklar.

Son görev için yayınlanan canlı yayın akışı: