reklamı kapat

POPÜLER

Tesla SpaceX Starlink

Tesla, uzaydan interneti Supercharger şarj istasyonlarına da getiriyor

Elon Musk’ın özel uzay şirketi SpaceX ve elektrikli otomobil firması Tesla, uzaydan internet Starlink odağında yeni bir adım atmaya başladı.

SpaceX, tüm dünyaya uzaydan internet getirecek Starlink projesi için geçtiğimiz gün de gündeme gelmiş, yapılan yeni kalkış ile alçak dünya yörüngesinde dönen uyduların sayısı artırılmıştı.

Dün tam olarak Falcon 9 roket modeli kullanılarak alçak dünya yörüngesine 53 yeni Starlink uydusu daha gönderildi. Bu son kalkış ile beraber yörüngedeki operasyonel Starlink uydu sayısının 1.844’e kadar ulaştırıldığı aktarıldı.

Global olarak 100 binden fazla Starlink bağlantı terminali dağıtan firma, geçtiğimiz günlerde yeni sürümlerini gösterdiği Starlink antenlerini Tesla tarafından kurulan Supercharger şarj istasyonlarına da konumlandırmaya başladı.

Bu sayede araçlarını şarj etmek için Supercharger istasyonlarına gelen sürücüler, açık WiFi ağı sayesinde yüksek hızlı uzaydan internet erişimine sahip olacaklar. Yeni çalışmalar ışığında gelecekte Tesla’nın araçları ve diğer taşıma araçlarına da giriş yapacak Starlink, büyük gelecek vadediyor ve büyümeye devam ediyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Tesla adımı dikkat çekerken, SpaceX Starlink projesi için mevcut hızlar ne durumda?

Aylık 99 dolarlık fiyatı bulunan beta sürecine giren kişilerin şu an 100 Mbps download ile 20 Mbps upload hızlarına ulaştığı ve servisin şu an 31 ms altında gecikme ile görev yaptığı biliniyor. Starlink bağlantısı için kişilerin yukarıda gördüğünüz gibi bir anten sistemine sahip olması gerekiyor. Bu donanım 499 dolarlık bir masraf çıkarıyor.

İlginizi Çekebilir

Xbox tarafından gelen yeni oyuncu kulaklığı