reklamı kapat

POPÜLER

elon musk

Elon Musk’tan iddialı söz “Rakip roketi 2023’ten önce fırlatabilirlerse dişimi kırarım!”

Geçtiğimiz hafta gerçekleşen Falcon Heavy‘nin başarılı fırlatılışının ardından Elon Musk hayli sansasyonel bir açıklamaya imza attı. Musk, rakiplerinin ona yetişmesi için çok fırın ekmek yemesi gerektiğini düşünüyor.

Twitter’ı aktif kullanan ünlüler arasında Elon Musk da yer alıyor. SpaceX CEO’su Twitter üzerinden fırlatıcıların performansıyla ilgili yorumlarını da takipçileriyle paylaşmayı ihmal etmiyor. Musk’ın rakip firmanın roketi Delta IV Heavy ile ilgili yaptığı açıklama ise hayli iddialı. NASA’nın Jet Propulsion Laboratory çalışanı Doug Ellison, attığı bir tweet’te Delta IV Heavy’nin Falcon Heavy’le eş değer bir güç sunabileceğini belirtiyor. Musk ise veri tabanındaki performans verilerinin kesinliğinin bulunmadığına dikkat çekiyor. Ayrıca Falcon Heavy’nin 150 milyon dolarlık bütçesiyle çok daha ucuz bir alternatif olduğunu hatırlatıyor. Sonra ise tartışma alevleniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

“Roketi 2023’ten önce fırlatsınlar, dişimi kırarım!”

Bütçe konusunda düzeltilen Musk ise yazılanları pek de inandırıcı bulmuyor. “Bunlar 3 sene önceydi, ULA Delta IV’ün tüm orta boy versiyonlarını iptal etmeden önce. Gelecek tüm görevlerde Delta için sabit bir masraf olacak. Bu da 2020’den sonra 600 milyon doların üstünde bir meblağ anlamına geliyor. Uçuk bir bütçe.” diyen Musk’a cevap gecikmiyor. Zira 2020’den sonraki plan Vulcan roketlerine geçmek.


Delta ve Atlas’a kıyasla daha güçlü olan Vulcan için ilk fırlatılış tarihi 2019 olarak belirlenmişti. Ancak daha sonra tarih 2020’nin ortalarına çekildi. Ancak Elon Musk bu ihtimali de çok olası bulmuyor ve bombayı patlatıyor: “Belki bu plan işe yarar. Ancak açıkçası o roket 2023’ten önce havalanmayı başarırsa dişimi kırarım.

İlginizi çekebilir