reklamı kapat

POPÜLER

Elon Musk Falcon Heavy SpaceX

Elon Musk’ın tarihi “Falcon Heavy” kalkışındaki heyecanına tanık olun [Video]

Özel uzay şirketi SpaceX, artık her detayını ezberlediğiniz üzere tarihi bir başarıya imza attı ve dünyanın en güçlü roketi Falcon Heavy‘i başarılı şekilde test etti. Peki bu başarılı kalkışı yerinde izleyen CEO Elon Musk nasıl bir tepki verdi? İşte görülmeye değer o video.

Aynı anda milyonlarca insanın canlı olarak izlediği Falcon Heavy kalkışı, her açıdan büyük ses getiren bir başarı oldu. Deneme kalkışı olduğu için ticari bir kargosu bulunmayan roket, bunu yerine Elon Musk’ın ilk jenerasyon Tesla Roadster otomobilini Mars’a doğru yola çıkarttı. Bu efsane kalkışı elbette yerinde canlı olarak izleyen Musk, National Geographic‘in videosunda gördüğümüz üzere inanılmaz heyecanlı dakikalar geçirmiş. Tam kalkış sürecinde Musk’ı videoya alan dünyaca ünlü dergi, yaşanan mutluluğu, stresi ve gerilimi gözler önüne seriyor. Haklı olarak sürecin sorunsuz gerçekleşmesine çok mutlu olan Musk, başarıyı “bu gerçek dışı” şeklinde nitelendiriyor. Arkasında çok büyük bir çalışma bulunan Heavy’nin başarısına inanamayan girişimci, hayatının en güzel günlerinden birisini yaşamış gibi görünüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

“Geleceği yazan roket Falcon Heavy”

Bünyesinde tam 27 tane Merlin 1D motoru taşıyan Heavy, üç tane Falcon 9‘u bir araya getiriyor. Kalkışta ürettiği 5 milyon pound itme kuvvetiyle günümüzün en güçlüsü olan roket, tüm bu test sürecinde tek bir olumsuzluk yaşadı. Ateşlemede kullanılan merkezdeki Falcon 9, deniz üstü platforma dikey olarak inmeyi başaramadı. Diğer iki Falcon 9 ise gerçekten harika bir şekilde senkronize iniş yaptı.