reklamı kapat

POPÜLER

SpaceX Falcon Heavy

Falcon Heavy’nin “iç titreten” kalkışını yanındaymış gibi deneyimlemek ister misiniz? [Video]

Ticari uzay şirketi SpaceX, tarihi Falcon Heavy kalkışı ile gündemden düşmüyor. Gerçekten çok büyük bir başarıya imza atan şirket, günümüzün en güçlü roketiyle nefesleri kesmiş durumda. Peki bu önemli kalkışı roketin yanındaymış gibi dinlemek ister misiniz? Eğer cevabınız evet ise yardımınıza SmarterEveryDay koşuyor.

Elon Musk’ın Tesla Roadster’ını da uzaya çıkartan Falcon Heavy, biliyorsunuz 21. yüzyılın en önemli uzay gelişmeleri arasında sayılıyor. Bünyesinde toplam 27 adet Merlin 1D motoru bulunan Heavy, temel olarak üç tane Falcon 9‘u bir araya getiriyor. Kalkışta ürettiği 5 milyon pound itme kuvvetiyle şu an üretilen tüm roketlerden çok daha güçlü olan Falcon Heavy, bu güçle kalktığı bölgede adeta yeri göğü inletiyor. Ancak bunu okuyarak anlamak zor ve ben duymak istiyorum diyorsanız şanslısınız. SmarterEveryDay kanalından Destin Sandlin, kalkış günü çektiği harika video ile karşımızda bulunuyor. Özel Binaural mikrofon ile kaydedilen video, kulaklık (Bu şart) ile dinlendiği zaman kalkışın tüm ihtişamını kulaklarınıza getiriyor. Gücü gerçekten oradaymış gibi hissettiren video, geriye dönen Falcon 9’ların oluşturduğu üçlü patlamayı da gözler önüne seriyor. Bu patlamalar bize göre kalkıştan çok daha etkileyici ve ilginç duruyor. Ayrıca kalkışın yapıldığı alandaki insanların tepkileri de gerçekten hayranlık uyandırıyor, kıskandırıyor.

SpaceX Falcon Heavy
SpaceX Falcon Heavy
SpaceX Falcon Heavy
SpaceX Falcon Heavy
SpaceX Falcon Heavy

Falcon Heavy gelecek için büyük bir adım

Daha önce de söylediğimiz üzere şirketin Ay’a turist götürme ve Mars’a yerleşme planları için kilit rol üstlenen Heavy, yıl içerisinde iki farklı teste daha sokulacak. Yani ticari kullanım öncesinde kararlılığı artırılacak roket, günün birinde Ay’a tekrardan insan taşıyacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR