reklamı kapat

POPÜLER

SpaceX Falcon Heavy Elon Musk

SpaceX “Falcon Heavy” iticisinin düşmesine neden olan ilginç sorun

Ticari uzay şirketi SpaceX, geçtiğimiz hafta bir tarih yazarak dünyanın mevcut en güçlü roketi Falcon Heavy ile önemli bir başarıya imza attı. Bu büyük olayda sadece bir tane sorun yaşandı. Şirket CEO’su Elon Musk, o sorunun arkasındaki nedeni de açıkladı.

Elon Musk’ın Tesla Roadster’ını da uzaya çıkartan SpaceX Falcon Heavy, bu ilk gerçek deneme ile milyonları ekrana kilitledi. Bünyesinde toplam 27 adet Merlin 1D motoru bulunan Heavy, artık herkesin bildiği üzere üç tane Falcon 9‘u bir araya getiriyor. Kalkışta ürettiği 5 milyon pound itme kuvvetiyle şu an üretilen tüm roketlerden çok daha güçlü olan Falcon Heavy, yeniden kullanılabilir bir altyapı kullanıyor. İlk denemede bunu göstererek iticilerinden iki tanesini karaya dikey olarak indiren şirket, denizdeki platforma inecek üçüncü iticiyi ise kaybetti. Ne yazık ki ana itici inmesi planlanan deniz üzerindeki drone gemiye iniş yapamadı. Gemiyi yaklaşık 90 metreyle ıskalayan ana itici, yaklaşık 482 km/h hızla denize çakıldı. Peki buna ne sebep oldu?

SpaceX Falcon Heavy Elon Musk

Falcon Heavy ilk kalkış anı

Elon Musk’ın açıklamasına göre roketin iniş ateşlemesinde kilit rol üstlenen üç motordan iki tanesi ateşlenmedi. Buna ise yeterli ateşleme sıvısı olmaması neden oldu. Diğer iki Falcon 9’dan daha yukarıya çıkan merkez itici, görünüşe bakılırsa basit sayılabilecek bir ateşleme sıvısı yetersizliğiyle denize çakıldı. Elon Musk bu sorunun çözümünün ise çok açık olduğunu yazdı. CEO burada detay vermedi ancak adeta bir dahaki sefer bu sıvıyı daha çok koyacağız dedi. Neyse ki bu durum Falcon Heavy görevinin genel başarısını baltalamadı. Ayrıca bu ana iticinin “Of Course I Still Love You” dikey olarak inse dahi yeniden kullanılmayacağı açıklandı. Yani büyük bir kayıp yaşanmamış oldu. CEO ayrıca yeni kullanıma girecek deniz üstü platformun adını da açıkladı. Buna göre Just Read The Instructions ve Of Course I Still Love You’dan sonra sürece A Shortfall of Gravitas da katılıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Falcon Heavy gelecek için büyük bir adım

Daha önce de söylediğimiz üzere şirketin Ay’a turist götürme ve Mars’a yerleşme planları için kilit rol üstlenen Heavy, yıl içerisinde iki farklı teste daha sokulacak. Ticari kullanım öncesinde kararlılığı artırılacak roket, uzay taşımacılığını baştan aşağıya değiştirecek.

İlgili Video