reklamı kapat

POPÜLER

SpaceX Falcon Heavy

Günümüzün en güçlü roketi SpaceX Falcon Heavy’den tarihi başarı [Video]

Elon Musk’ın göz bebeği SpaceX tarafından geliştirilen günümüzün en güçlü roket modeli Falcon Heavy, sonunda planlanan ilk test uçuşuna çıktı. Haftalardır beklediğimiz kalkış, rüzgar nedeniyle yaşanan gecikmelere rağmen sorunsuz şekilde gerçekleşti. İşte ilk detaylar;

Tüm dünyanın canlı olarak izlediği Falcon Heavy kalkışı, 21. yüzyılın en önemli uzay gelişmeleri arasında yer alıyor. Bünyesinde tam 27 tane Merlin 1D motoru taşıyan Heavy, üç tane Falcon 9‘u bir araya getiriyor. Kalkışta ürettiği 5 milyon pound itme kuvvetiyle şu an üretilen tüm roketlerden çok daha güçlü olan Falcon Heavy, ilk test kalkışını sorunsuz olarak atlatmayı başardı. Kalkışta kullanılan Falcon 9’lardan iki tanesini Kennedy Uzay Merkezi’ne, diğerini ise otonom deniz platformuna dikey olarak maalesef indiremeyen SpaceX, dakikalar önce gerçek anlamda tarih yazdı. Roketin yoluna devam eden kargo bölümü ise Elon Musk’ın ilk jenerasyon Tesla Roadster otomobilini Mars’a doğru yola çıkarttı. İçerisinde SpaceX tarafından geliştirilen uzay kıyafetini giymiş bir manken bulunan araç, Mars yörüngesine girene kadar yolda olacak. Test olduğu için içerisinde ticari bir uydu ya da benzeri bulunmayan roket, kalkışı canlı izleyenlere eski uzay ruhunu yeniden yaşattı.

SpaceX’in geliştirdiği Falcon Heavy çok büyük bir başarı örneği

Daha önce de söylediğimiz üzere şirketin Ay’a turist götürme ve Mars’a yerleşme planları için kilit rol üstlenen Falcon Heavy, yıl içerisinde iki farklı teste daha sokulacak. Yani ticari kullanımı öncesinde her açıdan en iyi hale getirilecek roket, bugün attığı adımla bunu yapabileceğini kanıtlamış oldu.

Güncelleme: SpaceX, uzayda tur atan Tesla Roadster’dan canlı yayına başladı. Buradan izleyebilirsiniz.

Güncelleme 2: Elon Musk, denize inmesi gereken merkez Falcon 9’un bunu başaramadığını açıkladı. Buna neden olan sorunun araştırıldığı belirtildi.