reklamı kapat

POPÜLER

Tesla Roadster

NASA’nın veri tabanında Tesla Roadster’ın gizemli yolculuğu

En güçlü roketi Falcon Heavy ile Tesla Roadster‘ı uzaya fırlatarak büyük ses getiren SpaceX, NASA‘nın veri tabanındaki yerini de aldı. Otomobil artık bir gökyüzü cismi.

Elon Musk’ın Mars’a yolculuk projesi bildiğiniz gibi başarıyla tamamlandı. Falcon Heavy’ye güç veren üçlü Falcon 9 roketlerden her ne kadar merkezi konumdaki kurtulamasa da, diğer ikilinin eş zamanlı şekilde planlanan inişi gerçekleştirmesi büyük ses getirdi. Aynı şekilde roketin başarılı bir şekilde yolculuğuna çıkması da projenin heyecan uyandıran detayları arasındaydı. Ancak eğri oturalım doğru konuşalım; bu projede en çok konuşulan detay Tesla Roadster ve sürücüsü Starman oldu. Nitekim durum NASA’nın da veri tabanına girmekte gecikmedi. Artık Tesla Roadster resmi olarak kabul edilmiş bir gök cismi ve NASA veri tabanında sonsuza kadar yer alacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Otomobille ilgili tüm detaylar sistemde

Herhangi bir kullanıcının rahatlıkla kontrol edebileceği sisteme buradan ulaşabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey Target Body kısmının yanındaki Change (Değiştir) seçeneğine tıklamak ve altta açılan arama çubuğuna SpaceX yazmak. Generate Ephemeris (Gök günlüğü oluştur) seçeneğini seçerseniz yolculukla ilgili daha detaylı bilgi alabiliyorsunuz. Zira NASA uzaydaki her şeyi takip ettiği gibi Tesla ve roketi de takip ediyor. Detaylı raporda daha önce de açıklandığı gibi otomobilin içinde Hot Wheels tarafından üretilmiş oyuncak modelin, Isaac Asimov’un “Foundation” (İmparatorluk) kitabı olduğu da yazıyor. Ayrıca düzenli güncellemelerle roketin hareketi ve yolculuğunun gelişimi de kaydedilmeye devam ediliyor.

İlginizi çekebilir