reklamı kapat

POPÜLER

QR kod ilaç

İlaca bakış açısını değiştirecek “yenilebilir” QR kod [Video]

Uzun süredir hayatımızın bir çok alanında karşımıza çıkan QR kod, bu sefer çok farklı bir amaç için kullanıldı. Kopenhag Üniversitesi araştırmacıları, gerçek anlamda ilaç görevi gören bir QR kod geliştirmeyi başardı.

Geliştirilen sistem gerçekten çok ilginç görünüyor ve birçok imkanı beraberinde getiriyor. Özel bir yazıcı tekniği geliştiren bilim insanları, içerisinde “ilaç” taşıyan bir QR kod parçası üretti. Yenilebilir bir materyal üzerine kuruluyor olmasıyla fark yaratan bu yeni nesil ilaç, hem görevini yerine getiriyor hem de detaylı bilgiler veriyor. Bu bilgilere akıllı telefonların kameraları kullanılarak QR kodun taratılmasıyla erişilebiliyor. Bu sayede kişiler hem ilacın ne olduğuna hem de prospektüs detaylarına dijital olarak ulaşabiliyor. Farklı renklerde basılabildiği için karışıklıkları önleyebileceği belirtilen ilaç, yanlış ilaç alımını bitirecek deniyor. Aynı zamanda sahte ilaç olayına da darbe vurması beklenen bu geleceğin ilacı, nemli ortamlarda dahi kod yapısını korumayı başarıyor.

QR kod ilaç
QR kod ilaç
QR kod ilaç

Yenilebilir QR kod için çalışmalar devam ediyor

Bu yeni sistem ayrıca kişiselleştirilmiş ilaç üretimi noktasında da önem arz ediyor. Yeni baskı sistemiyle kişiye özel dozlarda ilaçlar üretilebiliyor. Bu sistem özellikle hastaneler içerisindeki ihtiyaçlar için çok güzel görünüyor. Seri üretimden kişisel üretime geçişin önünü aralayacak sistem, bakalım gerçek hayata giriş yapabilecek mi?