reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

qr kod mezar taşı

Artış gösteren ilginç trend; “Mezar taşına QR kod”

Kişisel olarak daha önce hiç aklımıza gelmeyen bir şey Türkiye’de popüler oldu. Mezar taşına QR kod dönemi başlamış durumda.

Advertisement

QR kod hayatımızın birçok yerine karşımıza çıkıyor. Bu kameralar üzerinden hızlı erişim sunan bağlantı altyapısı, Sputnik‘te yer alan habere göre artık mezar taşları üzerinde de ciddi oranda kullanılıyor. Aktarıldığı kadarıyla mezar taşına yerleştirilen bu kodlar, cep telefonuyla tarama yapıldıktan birkaç saniye sonra vefat eden kişinin kişisel bilgilerini ekrana taşıyor. Mezarı ziyaret edenler kod sistemiyle yakınının öz geçmişi, soyağacı, fotoğrafları, video görüntülerini kolaylıkla cep telefonundan izleyip, hatıralarını canlandırıyor. Bu kullanım yapılan açıklamaya göre yeni de değil. Antalya’da kabir bakım ve mezar yapımı firması sahibi Mehmet Çetin’in bu süreci 5 yıl önce müşterilerine sunduğu ve şimdi yeniden başlattığı aktarılıyor. Son günlerde mezar taşına QR kod koydurmak isteyenlerin çok arttığını belirten Çetin, şaşırtıcı şekilde kodlu siparişlere yetişemediğini de aktarıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Mezar taşı için QR kod olayı şimdi daha da popüler olacak

Artık hemen herkesin elinde kameralı bir akıllı telefon yer alıyor. Bu açıdan QR kodları taratma konusunda kimsenin bir sıkıntısı bulunmuyor. Bu bağlamda çıkan haberler üzerinden de artık sadece Antalya değil diğer bölgelerde de QR kodlu mezar taşları ciddi oranda artış gösterebilir. Ancak şunu sormadan edemiyoruz. Gerçekten böyle bir şeye ihtiyacımız var mıydı?

İlginizi Çekebilir

Nissan’dan kış eğlencelerine özel kamp aracı