reklamı kapat

POPÜLER

Dünyanın ilk dokunmatik ekranlı mezar taşı [Video]

Dokunmatik ekranların ve akıllı cihazların sayısı o kadar arttı ki ne zaman “artık bunun ötesi yapılamaz” desek bir kez daha yanılıyoruz. Dokunmatik ekranlı bu mezar taşı, teknolojinin ulaşabileceği noktada sınırın olmadığını bir kez daha ortaya koyuyor. 

Slovenya’da 2000 yılında hayatını kaybeden Janez Mlakar isimli kişi için yapılan bu mezar taşı, Maribor Üniversitesi profesörü Milan Sormano ve yerel teknoloji şirketi Bioenergija tarafından geliştirilen mezar taşı, hayatını kaybeden Mlakar ile ilgili hatıraları bünyesinde barındırıyor. Dışarıdan bakıldığında normal bir mezar taşından farklı görünmüyor. Yaklaşıldığında ise sensör sayesinde bir ziyaretçi olduğu algılanıyor ve ekran aktif hale geliyor.  48 inç büyüklüğündeki ekran açılır açılmaz daha önce ayarlanmış olan bazı bilgiler ekranda gösteriliyor. Dokunmatik ekran üzerinden fotoğraflara, videolara ve kişiyle ilgili diğer bilgilere ulaşılabiliyor. Ziyaretçiler gittiğinde ise ekran kapatılıyor ve böylece enerji tasarrufu sağlanıyor.

Bioenergija’dan yapılan açıklamaya göre bu şekilde dokunmatik bir mezar taşı yaptırmak için 3 bin euro’yu gözden çıkarmak gerekiyor. Şirket bu mezar taşını hazırladıktan sonra birçok sipariş aldığını belirtiyor. Gelecekte bu tür dijital mezar taşlarının sayısında büyük bir artış olacağı düşünülüyor. Dokunmatik ekranlı mezar taşının nasıl göründüğüne haberin görselindeki videodan göz atabilirsiniz.

YORUMLAR