reklamı kapat

POPÜLER

Stres seviyesini azaltabilen giyilebilir cihaz

Hepimiz günlük hayatta stresiyle  başa çıkmak durumunda kalıyoruz. Sağlığımızın en büyük düşmanlarından biri olan stres, birçok psikolojik rahatsızlığa davetiye çıkarıyor. Londra Üniversitesi tarafından geliştirilen bu giyilebilir cihaz, kişiyi stresten uzaklaştırmayı ve sakinleştirmeyi hedefliyor. 

Doppel ismi verilen bu giyilebilir cihaz, içerisindeki titreşim motoru aracılığıyla ritmik titreşimler oluşturuyor. Bu titreşimler sayesinde psikolojik olarak kişinin ruh halinde değişiklikler yapılabiliyor. Yavaş bir müzik dinlediğimizde nasıl sakinleşiyor ve hareketli bir parçada nasıl heyecanlı ve hareketli oluyorsak Doppel de titreşim sıklıklarında değişiklikler yaparak kişiyi stresten uzaklaştırabiliyor.

Cihaz üzerinde araştırmalar yapan psikiyatrist Manos Tsakiris, Doppel’i deneme fırsatı bulan ilk kullanıcıların cihazdan oldukça memnun kaldığını belirtiyor. özellikle ritim hızlandığı zamanlarda kişinin daha canlı olduğunu ve yaptığı işe daha iyi odaklanabildiğini ifade ediyor.

Doppel’in ne kadar başarılı olduğunu öğrenmek için topluluk önünde konuşma yapacağı söylenen iki grup insandan bir gruba söz konusu giyilebilir cihazın takıldığı, diğerine ise takılmadığı belirtiliyor. Cihazın takıldığı kişilere ise bu cihazın sadece kan basıncını ölçtüğü bilgisi veriliyor. Sonuç olarak cihazı takan gruptaki insanların stres seviyesinde önemli bir azalma yaşanırken diğer grubun stres seviyesi ise yukarılara tırmanıyor.

Yaz aylarında satışa sunulacak olan Doppel şu anda 160 dolara ön siparişe sunulmuş durumda.