reklamı kapat

POPÜLER

İşitme engellilerin sesi “hissetmesini” sağlayan akıllı toka

21 Mayıs 2017

Zaman zaman engelli bireylerin hayatını kolaylaştıracak başarılı cihazlar gün yüzüne çıkıyor ve biz de sizlerle bu cihazları paylaşıyoruz. Bu kez karşımızda işitme engellilerin sesleri hissedebilmesini sağlayan bir cihaz bulunuyor. Ontenna isimli bu cihaz hem şık görüntüsüyle görüntü açısından kötü bir durum oluşturmuyor hem de yaşamı daha kolay bir hale getiriyor.

Ontenna işitme engellilerin sesleri duymasını sağlamıyor fakat en azından çevredeki seslerin neler olduğunu anlamaya yardımcı oluyor. 256 farklı titreşim seviyesine sahip cihaz, seslere göre farklı titreşimler oluşturabiliyor. Örneğin bir şarkı çaldığında şarkın ritmine göre titreşimler üretiyor. Aynı şekilde telefon çaldığında veya zil çaldığında da benzer bir şekilde titriyor. Böylece duyulması elzem seslerin hissedilebilmesi sağlanıyor. Üzerinde bir adet mikrofon bulunan ve içerisinde ise bir titreşim motoru gizleyen cihaz, böylece çevredeki seslerle gerçek zamanlı tepkiler veriyor. Cihazın üreticisi Fujitsu’nun belirttiğine göre böylece engelli insanlar çevreyle daha iyi bir etkileşim sağlıyor.

Peki cihaz neden toka şeklinde yapılmış? Geliştiricilerin söylediğine göre cihaz elde çok fazla ses çıkarıyor ve kıyafet üzerine takıldığında da yeterli titreşimi veremiyor. Dolayısıyla toka şeklinde kullanım çok daha işlevsel. Önümüzdeki aylarda piyasaya sürülecek cihazın fiyatının 100 doların altında olacağı belirtiliyor.

YORUMLAR