reklamı kapat

POPÜLER

Stranger Things

Netflix’i davalık eden Stranger Things krizi

20 Eylül 2018

Netflix‘in Mayıs 2018’de yaşadığı Stranger Things krizi büyüyor. Fotoğrafçı Sean R. Heavey, popüler çevrim içi yayın servisini dava etti.

Stranger Things 3. sezon bölümlerinin çekimi devam ederken, geçtiğimiz mayıs ayında diziyle ilgili ilginç bir iddia ortaya atılmıştı. Daha önce senaryosu için de “çalıntı” iddiaları dolaşan popüler dizinin, ikinci sezonunda izinsiz bir şekilde bir fırtına bulutu görseli kullandığı iddia edildi. Fotoğrafçı Sean R. Heavey tarafından dile getirilen bu iddiaya göre, fotoğrafçının zorluklara rağmen çektiği fotoğraf ondan izin alınmadan dizinin konsept görsellerinde yer alıyordu. Beyond Stranger Things bölümlerinde gösterilen bu konsept görseli fark eden Heavey’e ise Netflix kullanılan görselin telif gerektirmediğine ilişkin bir cevap vermişti. Şimdi ise işler kızışıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Netflix davalık oldu

Bunun üzerine Heavey, popüler platformu dava etti. Hazırlanan dava metninde fotoğrafçının bu kareyi büyük zorluklarla çektiği, fırtınayı saatlerce kovaladığı kaydediliyor. Dört fotoğrafın birleşimiyle oluşturulduğu kaydedilen karenin, izinsiz kullanılmasına karşın hak talep ediliyor. Heavey’in 2010 yılında ABD Telif Dairesi’ne fotoğrafı kaydettirdiği de ayrıca belirtilmiş. Netflix’in ise duruma karşı tutumu değişmemiş. Çevrim içi yayın platformunun avukatı Jarin Jackson’ın Heavey’e gönderdiği cevapta fotoğrafçının fotoğrafı ile konsept görsel arasındaki tek benzerliğin bulutun şekli olduğu kaydediliyor. Ayrıca telif hakkı kanununun doğada bulunabilecek objeleri kapsamadığını da belirtmiş.

İlgili video

Stranger Things 3. sezon tanıtımı