reklamı kapat

POPÜLER

stranger things

Stranger Things’e çalıntı senaryo davası

Netflix‘in popüler dizisi Stranger Things 3. sezon için çalışmalara başlamışken dizinin yaratıcıları Duffer kardeşler oldukça ilginç bir suçlamaya maruz kaldı.

Stranger Things’in yaratıcıları Duffer kardeşler, “çalıntı senaryo” davasıyla yüz yüze kaldı. Davacı Charlie Kessler, 2012 yılında çektiği kısa film Montauk‘un senaryosunun Duffer kardeşler tarafından çalındığını ve geliştirilerek popüler dizinin yaratıldığını iddia ediyor. Hamptons International Film Festivali’nden de ödül alan Montauk’un Duffer kardeşlere uzanan kısmı ise 2014’te başlıyor. Kessler, filmi daha büyük bir projeye dönüştürmek için Duffer kardeşlere anlattığını belirtiyor. Daha sonra proje için kaynak materyaller de sunduğunu kaydediyor. 2015 yılında ise daha sonra Stranger Things olarak adlandırılmak üzere Duffer kardeşler Netflix’e Project Montauk’u kabul ettiriyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Stranger Things çalıntı mı?

Kessler’ın Montauk’ı Duffer kardeşlerin popüler dizisiyle hayli benzerlikler taşıyor. Kaybolan bir çocuk, geçmişi aklından çıkmayan bir polis, yakınlardaki askeri üste çocukların üzerine uygulanan gizli deneyler, bir çocuğun oyuncağını andıran bir canavarın farklı bir boyuttan bir portal açması… Yani evet, benzerlik yok demek imkansız gibi. Montauk’un ilham kaynağı ise gerçek bir komplo teorisine dayanıyor. 70’lerde bir üste gerçekleşen paranormal devlet deneylerini ilham alıyor. Ancak zaten Duffer kardeşler de oradan ilham alarak diziyi oluşturuyor…

Duffer kardeşler iddiaları yanıtladı

Duffer kardeşler ise söz konusu iddianın tamamen asılsız olduğunu belirtiyor. Yapılan açıklama ise şu şekilde: “Bay Kessler’ın iddiası gerçekleri yansıtmıyor. Kendisinin Stranger Things’in yaratım ve gelişim sürecine dair hiçbir bağlantısı bulunmuyor. Duffer kardeşler Kessler’ın kısa filmini daha önce hiç görmediği gibi herhangi bir proje için kendisiyle de konuşmuş değil. Bu durum sadece başka insanların yaratıcılığından kar sağlama çabası.