reklamı kapat

POPÜLER

YouTube ünlüsü Michelle Phan, telif hakkı dinlemedi

YouTube’da telif hakkı bulunan bir müziği kendi yüklediğiniz bir videoya eklediğiniz zaman, ilk olarak yalnızca içeriği kaldırma uyarısı alırsınız. Ancak milyonlarca takipçisi olan bir “YouTube ünlüsü” iseniz, durum biraz daha farklılaşabilir. Tıpkı 7 milyon takipçiye sahip “makyaj gurusu” Michelle Phan gibi.

michelle phan
Elektronik müzik şirketi Ultra Music, telif haklarını ihlal ettiği gerekçesiyle Phan’e dava açtı. Plak şirketi YouTube yıldızını, telifleri Ultra Music’te bulunan elliden fazla parçayı, kendi videolarında izinsiz olarak kullanmakla suçluyor. Ultra Music aynı zamanda, Phan’in kullandığı her ayrı parça için 150 bin dolar talep ediyor. Firma, “makyaj uzmanının” yayınladığı videolar yoluyla haksız kazanç sağladığı görüşünde.

Suçlamalar ve talep edilen rakamlar ilk etapta kulağa ağır gelse de Ultra Music bu konuda haksız sayılmaz. Zira Michelle Phan yayınladığı videolar sayesinde, Lancome ve L’Oreal gibi dev kozmetik şirketleriyle anlaşma imzalamış durumda. YouTube’un telif konusundaki katı tutumunu düşünürsek, Phan olayın bu noktaya kadar gelmesine nasıl göz yumdu, gerçekten merak konusu. Dolayısıyla davanın gidişatı bu bakımdan da bir hayli ilginç olacağa benziyor.