reklamı kapat

POPÜLER

bitcoin

Maaşınızın bir bölümünü bitcoin olarak almak ister miydiniz?

Sanal para birimi bitcoin, gösterdiği inanılmaz yükseliş sonrasında gündemden düşmüyor. 2017’de en çok aranan kelimeler arasında yer alan para birimi, bu sefer daha ilginç konuyla karşımıza çıkıyor.

Herkesin keşke zamanında bir tane alsaydım ya da üretseydim dediği bitcoin, Japonya’da maaş ödeme sürecinde kullanılmaya başlanıyor. İnternet temelli bir şirket olan “GMO Internet”, çalışan maaşlarının bir bölümünü bitcoin ile ödemeye başlayacağını belirtiyor. Bu sayede dijital para biriminin daha iyi anlaşılacağına inanan şirket, sanıyoruz dünyada bir ilke imza atmış durumda. Ödemelere 2018 Şubat ayında başlayacak şirket, maaşların yaklaşık 890 dolarlık bölümünü dijital olarak verecek. Toplam 4 bin kadar çalışanı bulunan ve bu ödemeyi isteğe bağlı bırakan GMO Internet, çok ilginç bir şekilde gündeme gelmeyi başarmış görünüyor. Burada sürekli değerlenen para biriminden hem şirketin hem de çalışanların karlı çıkacağı tahmin ediliyor.

Bitcoin ve diğerleri

2013 yılında değeri bin dolar olan popüler sanal para birimi, geçtiğimiz 15 bin dolar değerlenmeye ulaşmıştı. Şu an 19 bin dolar seviyesinde olan ve bu hızla yeni haftada 20 bin doları kolayca geçecek gibi duran para birimi, her türlü kaygı verici açıklamaya rağmen yükselişini kesmiyor. Bu yükseliş sonrasında toplam piyasa değeri 324 milyar doları bulan para birimi, yatırım yapmayanları çok pişman ediyor. Bitcoin’in yakından takip eden diğer sanal birimi Ethereum şu an 712 dolar değerlenme seviyesinde geziyor. 100’den fazla sanal para birimini yer aldığı pazar ise toplamda 588 milyar doları geride bırakmış görünüyor.