reklamı kapat

POPÜLER

Samsung bitcoin

Sürpriz gelişme: Samsung bitcoin işine giriyor

Bir ara 20 bin dolar sınırına yaklaşan ve daha sonra adeta bir çöküş yaşayan dijital para birimi bitcoin, her şeye rağmen popülerliğini koruyor. Gelen son bilgilere göre sürece Samsung da dahil oluyor. Evet Galaxy S9 ailesiyle gündemden düşmeyen Samsung.

Şu an 11 bin dolar seviyesinde olan bitcoin, yaşadığı düşüşlere rağmen gündemde kalıyor. Güney Kore merkezli teknoloji devi Samsung ise sürece donanım tarafından giriş yapıyor. Yerel medyadan gelen habere göre şirket, ASIC madencilik sistemleri / donanımları geliştiriyor. Bunun için Çin merkezli firmalarla ortak çalışmalar yaptığı belirtilen şirket, seri üretime ve satışa hazır görünüyor. Genel amaçlı mikroişlemcilerin aksine belirli özel bir işlemi ya da görevi yerine getirmek üzere tasarlanmış tümleşik devreler olarak geçen ASIC, farklı şekillerde dijital para birimi pazarında aktif olarak kullanılıyor. Bu noktada ürettiği sistemleri ilk olarak Çin pazarında satacağı söylenen şirket, kendisine domine edecek yeni bir alan bulmuş gibi duruyor. Geçtiğimiz dönemde 40 tane Galaxy S5‘den oluşturduğu bitcoin maden sistemini tanıtan Samsung, bu alana göründüğünden daha büyük önem veriyor. Dünyanın en büyük yarı iletken üreticilerinden olan şirket, yüksek talebi karşılama konusunda da zorlanmacak bir seviyede bulunuyor.

Samsung’un gözünü diktiği Bitcoin nedir?

Tekrardan hatırlatmak gerekirse Bitcoin, 2008 yılında Satoshi Nakamoto (Kim olduğu bilinmiyor) tarafından deneysel olarak başlatılmış, herhangi bir merkez bankası, resmi kuruluş ile ilişiği olmayan, ancak ülkelerin para birimleriyle alınıp satılabilen, herhangi bir üçüncü parti hizmetine aracı kurumuna gerek kalmadan transferi yapılabilen bir tür dijital para birimi olarak geçiyor.