reklamı kapat

POPÜLER

Facebook’un hamlesi sonrası bitcoin fiyatında büyük düşüş

2017’nin sonunu büyük yükselişi ve ardından aynı şekildeki düşüşüyle işgal eden bitcoin, son haftalarda toparlanmaya başlamıştı. Ancak kısa süre önce büyük bir düşüş daha meydana geldi. Peki bunun arkasında tam olarak ne var?

2013 yılında değeri bin dolar olan bitcoin, 19 bin dolar değerlenmeye ulaşınca 20 bini görecek haberleriyle gündeme gelmişti. Ancak hatırlıyorsunuz bu hiç de böyle olmadı. Bir anda yaşadığı yüzde 40‘a yakın değer kaybıyla 12 bin dolar seviyesine gerileyen ve daha sonra 10 bine kadar inen para birimi, bugün itibariyle 8.400 dolar seviyesine kadar iniş yaptı. 24 saat içerisinde yüzde 16 değer kaybeden para birimi, sahiplerini yine üzmüş görünüyor. Bu düşüşün arkasında ise Facebook‘un olduğu söyleniyor. Geçtiğimiz gün bir adım atan Facebook, reklam politikasını güncelledi. Yeni karara göre aldatıcı içeriklere karşı başta bitcoin olmak üzere diğer tüm kripto para reklamları rafa kaldırıldı. İşte bu da zaten sallantıda olan değeri neredeyse 2 bin dolar seviyesinde aşağıya çekti. Bu arada gün itibariyle Etherum, Ripple, Monero ve NEM gibi para birimleri de çok ciddi düşüş yaşamış görünüyor. Bir taraftaki hamle tüm marketi etkiliyor. Sayıları sürekli olarak artan kripto paralar, dengesiz yapılarını sürdürüyor.

Bitcoin Facebook

Değişkenlik konusunda sınırları zorlayan bitcoin nedir?

2008 yılında Satoshi Nakamoto (Kim olduğu halen kesin değil) tarafından deneysel olarak başlatılmış, herhangi bir merkez bankası, resmi kuruluş ile ilişiği olmayan, ancak ülkelerin para birimleriyle alınıp satılabilen, herhangi bir üçüncü parti hizmetine aracı kurumuna gerek kalmadan transferi yapılabilen bir tür dijital para birimi olarak geçiyor. Bu paranın üretim sürecine madencilik deniyor ve bu amaç için çok güçlü bilgisayarlara ihtiyaç duyuluyor. Sırf bu yüzden ekran kartı fiyatları sürekli artarken, sistemleri madenciliğe çeken virüsler dahi geliştiriliyor. Son dönemde Samsung gibi firmalar madencilik donanımlarına ağırlık veriyor ve ekran kartı üretimi sırf bu alan nedeniyle sürekli olarak artırılıyor.