reklamı kapat

POPÜLER

Samsung, Galaxy S5 Bitcoin

Rafa kalkan Samsung Galaxy S5 modelleriyle “verimli” Bitcoin madenciliği

30 Ekim 2017

Her yıl yeni akıllı telefon modelleri satışa çıkıyor. Yeniler çıktığı zaman normalde halen çok güçlü olan eskiler rafa kalkarken, Samsung bu durumu değiştirmek için Galaxy S5 ve Bitcoin temelli ilginç bir yol bulmuş görünüyor.

Tam 40 adet Galaxy S5 kullanarak Bitcoin maden makinesi kuran Samsung, eski cihazların işe yaramaz olmadığını kanıtlıyor. Bu çalışmayı “geri dönüşüm” girişimi kapsamında oluşturan şirket, söylendiği kadarıyla telefonları özel bir işletim sistemiyle bir araya getiriyor. Bu tarz kurulumun günümüz maden sistemlerinden daha güçlü olmadığını belirten şirket, buna karşın verimin çok yüksek olduğunu söylüyor. Buna göre sadece sekiz tane 2014 çıkışlı Galaxy S5, standart bir bilgisayardan daha yüksek güç tasarrufu getirebiliyor. Tüm bu kombinasyonla da 7 gün 24 saat çalışan ve dijital para üreten bir kurulum elde edilmiş oluyor.

Samsung, Galaxy S5 Bitcoin

Bitcoin üretimi için Samsung Galaxy S5 kullanımı

Şirket elbette bu makineyi satışa sunmak gibi bir plan içerisinde bulunmuyor. Eski telefonlar ile yapılabilecekleri göstermek isteyen teknoloji devi, gerçekten ilginç bir çalışmaya imza atmış görünüyor. Her yıl milyonlarca akıllı telefonun çöpe ayrıldığı günümüzde bu tarz çalışmalara daha çok önem vermemiz gerekiyor. Alman otomobil üreticisi BMW, gücü azalmış otomobil bataryalarını bir araya getirerek dev bir işlevsel batarya oluştururken, örneğin Apple ise cihazlardaki değerli parçaları geri dönüştürerek elektronik çöpleri azaltabiliyor. Bu noktada her teknoloji firmasına büyük bir görev düşüyor.