reklamı kapat

POPÜLER

Nintendo Switch
Nintendo Switch

Rekora koşan Nintendo Switch’ten kıskandıran satış sayısı

Tanıtımı ardından fazlasıyla dalga geçilen hatta belli bir kitle tarafından satmayacağına inanılan Nintendo Switch, firma tarihinde rekora koşuyor.

Söz konusu Nintendo‘nun hibrit ev konsolu Switch olunca aslında üzerine yazılacak şey çok. İki haftanın ardından, stoklardaki yetersizliklere rağmen 1,5 milyonu gören konsol, firma tarihinin en hızlı satılan oyun konsolu unvanını da almıştı. 11 yıldır donanım tarafında böylesine bir ilgi görmeyen Nintendo için büyük başarı diyebiliriz. Öyle ki “oyun yok nasıl konsol?” denilen konsol için satışa sunulan The Legend of Zelda: Breath of the Wild ve Super Mario Odyssey de satış istatistikleriyle göz dolduruyor. Breath of the Wild’ın Yılın Oyunu ödülü aldığını söylemeye gerek dahi duymuyoruz.

Firmanın en çok satan ev konsolu olabilir mi?

Hala stok yetiştirmekte zorlanılan Nintendo Switch, 9 ayın ardından satışlarını büyütmeye devam ediyor. Eylül sonunda 7,63 milyon Switch sattığını duyuran Nintendo, şimdi ise toplam 9 aylık süreçte globalde 10 milyon cihaz sattığını açıkladı. Black Friday’in en çok kime yaradığı tartışılır…

300 dolarlık fiyat etiketine sahip olan konsolun Mart 2018’deki mali yılın sonunda 14 milyon satışmış olması bekleniyor. Bu da şirketin 12 aydan kısa sürede Wii U’nun 13,6 milyonluk toplam satışını aşacağı anlamına geliyor. Switch’in gözünün yükseklerde olduğunu söyleyebiliriz. Firmanın bundan önceki en popüler ev konsolu Wii, toplamda 100 milyon satmıştı. Bunu geçmek için cihazın önünde epey yol bulunuyor. Ancak stok yetiştirilemeyen, oyun tarafında fazla çeşitlilik sunamayan, hatta oyunları da epey pahalı olan konsolun bu kadar çok satmasız su götürmez bir başarı hikayesi. Switch’in neden bu kadar sattığını merak edenler için mart ayında hazırladığımız analize buradan ulaşabilirsiniz.