reklamı kapat

POPÜLER

Google AR

Google, eğlenceli AR özelliğiyle safariyi ayağınıza getiriyor [Dene]

Google artırılmış gerçeklik desteği sunan akıllı telefonlar için eğlenceli bir özelliği yayına aldı. Google Aramalar vahşi yaşama yakın bakış sağlıyor.

Google, eğlenceli özelliklerine bir yenisini daha eklemiş durumda. Mayıs ayında I/O geliştirici konferansında ortaya çıkan özellik, artık aktif olarak cihazlarda kullanılabiliyor. Artık kullanıcılar Google’da arattıkları belli başlı hayvanların üç boyutlu modellemesini görebiliyor. Artırılmış gerçeklik desteği sayesinde hayvanı yeniden ölçekleyebilir, fotoğrafını çekebilir ve yakından inceleyebilirsiniz. Özellik şimdilik ne yazık ki sadece İngilizce arama sonuçlarında çıkıyor gibi görünüyor. Tiger, Wolf, Giant Panda, Lion, Shark hatta Rottweiler araması dahi yapabilirsiniz. Pek çok hayvana destek verildiğini söyleyelim. Arama sonuçlarında, hayvanların Wikipedia kartının hemen altında “View in 3D” (3D olarak gör) seçeneğine tıkladığınızda özellik aktif hale geliyor. Aramayı herhangi bir tarayıcıda gerçekleştirebilirsiniz, ancak elbette Google’ı kullanmanız şart.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Google arama dili nasıl değiştirilir?

Özelliği ise şimdilik Türkçe aramalarda göremedik. Bu yüzden denemek isteyenlerin tarayıcı ayarlarına girip dil ayarlarını yeniden düzenlemesi gerekiyor. Bunun için telefonunuzda tarayıcıyı açtıktan sonra sol üst taraftaki menü simgesine girip Ayarlar adımına ilerlemeniz gerekiyor. En aşağıda Bölge ve Dil Ayarları bulunuyor. Burada arama sonuçlarınızın hangi dilde ve bölgede olacağına karar verebiliyorsunuz. Değişimleri yaptıktan sonra Kaydet seçeneğine basarak arama ayarlarınızın varsayılan dilini belirleyebilirsiniz.

Haberin üzerindeki videodan üç farklı arama örneğiyle özelliğin nasıl çalıştığını görüntüleyebilirsiniz.