reklamı kapat

POPÜLER

Google

Google’dan AR destekli ilginç Chrome hizmetleri [Video]

İnternet devi Google, bugün Chrome Android sürümü özelinde hazırlanan ilginç AR yani artırılmış gerçeklik hizmetlerini tanıttı.

Google ARCore üzerine kurulan bu imkanlar Floom, Measure Up, Sodar ve Picturescape olarak geçiyor.

Bu hizmetler direkt olarak Android için Chrome üzerinden kullanılabiliyor. Hizmetlerden WebXR ile Google Maps üzerine kurulan Floom, kişilerin bulundukları yerin tam tersinde ne olduğunu görmesine imkan tanıyor.

Bu özellik temel olarak bulunduğunuz konumu tespit ediyor ve Dünya’nın içinde sanal bir tünel geçirerek diğer tarafta ne olduğunu karşınıza getiriyor. Bu gerçekten ilginç ve eğlenceli görünüyor.

Özelliklerden Measure Up, kişilerin cihaz kameralarını kullanarak çevrelerindeki objelerin boyutlarını ölçmesine imkan tanıyor. Bu da çok faydalı duruyor.

Google imzalı Sodar ise Covid-19 dönemine özel olarak kamera kullanarak sosyal mesafenin ölçülmesi ve belirlenmesi için hazırlanmış.

Picturescape ise kişilerin Google’ın “Fotoğraflar” servisi içerisinde yer alan fotoğraflarını artırılmış gerçeklik teknolojisiyle görüntülemesine imkan tanıyor. Özelliklerin hepsi yukarıdaki videoda açık şekilde aktarılıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Google imzalı bu AR içerikler her Android telefonda çalışmıyor

Bu deneyimi yaşayabileceğiniz ARCore destekli Android telefonlara direkt olarak buradan ulaşabilirsiniz.

AR teknolojisine gerçekten büyük önem veren ve bunlara benzer sistemleri daha önce de kullanıma sunan internet devi Google, bu alana Apple kadar yüksek oranda yatırım yapan en büyük isimler arasında yer alıyor.