reklamı kapat

POPÜLER

YouTube

100 milyon aboneye ulaşan ilk YouTube kanalı

100 milyon aboneye ulaşma yarışı sona erdi. Platform üzerinde bu hedefi gerçekleştirmeyi başaran ilk YouTube kanalı belli oldu.

YouTube üzerinde bir süredir “100 milyon aboneye ilk ulaşan olma” yarışı devam ediyordu. Bu yarışın son zamanlarda bu denli gündeme gelmesinin sebebi ise PewDiePie ve T-Series arasındaki “YouTube’un en çok aboneye sahip kanalı olma” yarışıydı. PewDiePie’ın uzun süre, takipçilerinin ve YouTuber’ların da yardımıyla direndiği bu savaşta Hindistan’ın en büyük multimedya şirketlerinden olan T-Series bir noktada doğal olarak yarışı kazandı. Hindistan’da her yeni YouTube hesabına önerilen, her gün koyduğu sayısız müzik videosuyla algoritmada da öne çıkan T-Series bir şirket olarak PewDiePie ile girdiği yarışı kazanmıştı. Şimdi de 100 milyon sınırını aştı.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

YouTube zirvesindeki “şirket”

T-Series 100 milyon abonesini kutlayan mesajı Twitter üzerinden paylaşarak durumu kutlamaya başladı. Ancak şunu hatırlatmakta fayda var. T-Series, Vevo gibi aslında YouTuber olmayan, şirket olarak platformda yer alan bir yapım. Devasa şirketin tekil YouTuber ile yarışa girmesi bile başlı başına komik esasen. Bu savaşta YouTuber’ların kendi kanallarında, kendi bütçeleriyle PewDiePie’a destek çıkmasının en önemli sebeplerinden biri de bu ayrımdı aslında. İçerik üreticileri sayesinde büyüyen, ancak zaman içinde reklam verenlere ve şirketlere daha tavizli davranan YouTube’un zirvesinde bir YouTuber olmasını istemişlerdi. Günün sonunda T-Series bu unvana kavuşsa da teknik olarak bir YouTuber olmadığı için ne kadar doğru bir isimlendirme bilemiyoruz.

Bu sırada PewDiePie’ın da 96 milyon abonesi bulunduğunu eklemeden geçmeyelim. Kendisi muhtemelen bir başka YouTuber aniden patlamazsa, YouTube’un 100 milyon aboneye sahip ilk YouTuber’ı olacak.

İlginizi çekebilir

YouTube’un keşfet sekmesi