reklamı kapat

POPÜLER

Apple iMac Pro 2018 MacBook Pro

Apple iMac Pro ve 2018 MacBook Pro modelleri için tepki çeken gelişme

Teknoloji devi Apple, bazı kullanıcılardan çok tepki çeken bir tamir konusuyla gündemde. Firma iMac Pro ve 2018 MacBook Pro modellerine koyduğu T2 çipi ilginç bir şekilde kullanıyor.

Şimdi bahsedeceğimiz durum sadece iMac Pro ve 2018 MacBook Pro modellerini ilgilendiriyor. Çünkü bu modellerin içerisinde Apple tarafından geliştirilen T2 çip yer alıyor. Bu çip firma tarafından şu şekilde açıklanıyor: “Yeni modellerde yer alan Apple T2 çip, güvenli başlatma ve şifreli depolama özelliklerinin temelini oluşturan Secure Enclave yardımcı işlemcisine sahip. Ayrıca sistem yönetim denetleyicisi, ses denetleyicisi ve SSD denetleyicisi gibi birçok bağımsız denetleyiciyi de tek çatı altında topluyor. Üstelik bu çip, sistemleri tanıdık bir sesle buluşturuyor; Hey Siri özelliği uygulamaları açmak, belgeleri bulmak, müzik çalmak veya sorularınızı yanıtlamak için her zaman hazır bekliyor.” İşte bu donanım üçüncü parti tamir işlemlerini de engelliyor. Yani kişilerin iMac Pro ve 2018 MacBook Pro modellerini sadece resmi servislerde tamir ettirebileceğini gösteriyor. Söylendiği kadarıyla üçüncü parti tamirler sistemleri kullanılmaz hale getiriyor. Firmanın bunun için özel bir yazılım kullandığı gelen bilgiler arasında yer alıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

iMac Pro ve 2018 MacBook Pro tamiri konusunda Apple haklı mı değil mi?

Burada bazıları teknoloji devini haklı buluyor. Karmaşık yapıya sahip bilgisayarların sadece yetkili servislerde tamir edilmesinin istenmesi gayet mantıklı deniyor. Bazı kişiler ise bunu daha fazla para kazanmak için bir yol olarak görüyor. Söylendiği kadarıyla yetkili servislerde özellikle garanti dışı durumlarda çok ciddi tamir ücretleri çıkarılıyor.

İlginizi Çekebilir

Microsoft’un en yeni dizüstü modellerinden