reklamı kapat

POPÜLER

Apple MacBook T2 mikrofon
Apple MacBook T2 mikrofon

Apple’dan “mikrofondan ortam dinlemesine” karşı MacBook odaklı T2 çözümü

Teknoloji devi Apple, T2 çipe sahip MacBook modelleri için önemli bir detay ortaya çıktı. Firma güvenlik konusunda önemli bir adım atmış durumda.

Apple iMac Pro, 2018 MacBook Pro ve yeni MacBook Air modellerinde firma tarafından geliştirilen T2 çip yer alıyor. Konuya geçmeden hatırlamak adına bu çip firma tarafından şu şekilde açıklanıyor: “Yeni modellerde yer alan T2 çip, güvenli başlatma ve şifreli depolama özelliklerinin temelini oluşturan Secure Enclave yardımcı işlemcisine sahip. Ayrıca sistem yönetim denetleyicisi, ses denetleyicisi ve SSD denetleyicisi gibi birçok bağımsız denetleyiciyi de tek çatı altında topluyor. Üstelik bu çip, sistemleri tanıdık bir sesle buluşturuyor; Hey Siri özelliği uygulamaları açmak, belgeleri bulmak, müzik çalmak veya sorularınızı yanıtlamak için her zaman hazır bekliyor.” İşte bu çok önemli donanım, MacBook’ların mikrofonlarına da güvenlik sağlıyor. Ortaya çıktığı kadarıyla T2, bilgisayarların ekranı kapatıldığı zaman donanımsal olarak mikrofonu da kapatıyor. Böylece sisteme sızan zararlı yazılımlar / üçüncü parti kişiler ortam dinlemesi yapamıyor.

Apple MacBook T2 mikrofon
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple T2, MacBook’lar için gerçekten önemli bir donanım

Kişiler genelde bilgisayarlarının web kameralarını kapatıyor. Görünüşe bakılırsa mikrofonlar da çok ciddi bir risk oluşturuyor. Ancak kapatma işleminin sadece ekran kapalıyken yapılıyor olması “dinlenme” riskinin halen masada olduğunu gösteriyor. Bunun önüne geçmek adına kullanıcıların elinden sadece sistem güncellemelerini zamanında yapmak geliyor.

İlginizi Çekebilir

İşte yeni MacBook Air modeli