reklamı kapat

POPÜLER

Apple A12X Bionic

En güçlü mobil işlemci Apple A12X Bionic ile tanışın

Teknoloji devi Apple‘ın yeni iPad Pro modellerine güç veren A12X Bionic, performansıyla mobil dünyada yeni bir dönem başlatmaya hazırlanıyor.

11 inç ve 12,9 inç iPad Pro’da yer alan Apple A12X Bionic işlemci, şimdiye kadar üretilmiş en güçlü mobil işlemci konumunda yer alıyor. iPad Pro tarafında A10X Fusion‘dan A12X Bionic modeline geçen Apple, iPhone Xs, Xs Max ve XR’a gücünü veren A12 Bionic‘ten daha hızlı bir işlemciyle karşımızda bulunuyor. A12 Bionic’ten farklı olarak 6.9 milyar yerine tam 10 milyar transistör ile gelen yeni işlemci, 7 nm üretim sürecinden çıkıyor. Huawei Kirin 980 ve A12 Bionic’ten sonra 7 nm üretim sürecinden çıkan üçüncü işlemci olan A12X Bionic, bünyesinde sekiz çekirdekli CPU ve 7 çekirdekli GPU taşıyor. Burada özellikle GPU performansı öne çıkıyor. Apple yeni işlemcisini direkt olarak gelişmiş oyun konsolu Xbox One S karşısına çıkarıyor ve benzer düzeyde grafik performansı sunduğunu belirtiyor. Bu gerçekten çok önemli ve şaşırtıcı görünürken, resmi olarak yapılan şu açıklama da oldukça dikkat çekiyor:

“Yeni nesil işlemci iPad Pro’yu çoğu dizüstü PC’den daha hızlı hale getiriyor ve her gün kullandığınız uygulamaların üstesinden gelebilecek bir güç sağlıyor.”

İşlemci yapay zeka konusunda da öne çıkmayı biliyor. Saniyede 5 trilyon işlem gerçekleştirebilen ve gelişmiş yapay öğrenme teknolojisine imkan veren Neural Engine birimine sahip olan yeni Bionic, firmanın geleceği için çok büyük önem arz ediyor. Biliyorsunuz Apple 2020’den sonra Mac ailesinde Intel kullanmayı bırakıyor. Görünüşe bakılırsa A13 (2019 modellerinde yer alacak) ya da A14 işlemciler ile Intel’in üst düzey Core ailesini geride bırakacak performans yolda görünüyor. Firma bunun sinyallerini şimdiden açık açık veriyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple A12X Bionic işlemcinin temel aldığı A12 Bionic içinse şu detaylar açıklanıyor

Teknik olarak baktığımız zaman A12 Bionic, A11 Bionic’e kıyasla yüzde 15 kadar daha hızlı 2 adet performans çekirdeği, A11 Bionic’e kıyasla yüzde 50 kadar daha az güç harcayan 4 adet verimlilik çekirdeği üzerine kuruluyor. A12 Bionic aynı zamanda A11 Bionic’e kıyasla yüzde 50 daha hızlı grafik performansı (GPU) üzerine kuruluyor. İşlemcide aynı zamanda saniyede 5 trilyon işlem yapabilen Neural Engine yapay zeka birimi yer alıyor.

İlgili Video

İşte yeni iPad Pro modelleri