reklamı kapat

POPÜLER

Apple T2 tamir

Apple’dan tepki çeken tamir açıklaması

Teknoloji devi Apple, yeni modelleri T2 adını verdiği bir çip koyuyor. İşte bu çip nedeniyle kullanıcılar tamir konusunda oldukça sınırlandırılıyor.

iMac Pro, 2018 MacBook Pro, 2018 MacBook Air ve 2018 Mac Mini modellerinde Apple T2 çipi yer alıyor. Kısaca hatırlamak adına bu çip firma tarafından şu şekilde açıklanıyor: “Yeni modellerde yer alan Apple T2 çip, güvenli başlatma ve şifreli depolama özelliklerinin temelini oluşturan Secure Enclave yardımcı işlemcisine sahip. Ayrıca sistem yönetim denetleyicisi, ses denetleyicisi ve SSD denetleyicisi gibi birçok bağımsız denetleyiciyi de tek çatı altında topluyor. Üstelik bu çip, sistemleri tanıdık bir sesle buluşturuyor; Hey Siri özelliği uygulamaları açmak, belgeleri bulmak, müzik çalmak veya sorularınızı yanıtlamak için her zaman hazır bekliyor.” İşte bu donanım, firmanın resmi olarak doğruladığı üzere üçüncü parti tamir işlemlerini de engelliyor. Yeni dönemde anakart ve Touch ID sensör üzerindeki tamir işlemleri için mutlaka yetkili servis sağlayıcılara gidilmesi gerekiyor. Söylendiği kadarıyla üçüncü parti tamirler sistemleri kullanılmaz hale getiriyor. Firmanın bunun için özel bir yazılım kullandığı söyleniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple, T2 çip ile tamir sürecinde yeni bir dönem başlatıyor

Ekran gibi bazı parçaların halen üçüncü parti tamir kanalları tarafından değiştirilebileceği söyleniyor. Ancak firmanın bunu istediği zaman kapatabileceği belirtiliyor. Bu durumun olumsuz ya da tepki çeken yanı firmanın bazı tamir ücretleri için kişilerden çok yüksek paralar alması. Yani T2 üzerinden getirilen yeni adım, birçok tamir işlemi için kişileri Apple’a mecbur bırakıyor. Bu da ufak sorunlar için bile yüksek paralar ödenecek şeklinde yorumlanıyor.

İlginizi Çekebilir

Firmanın T2 çipe sahip yeni Mac Mini modeli