reklamı kapat

POPÜLER

Elektrikli uçak yarışlarıyla macera yeni bir boyut kazanıyor!

Her geçen gün farklı bir şirketin önemli adımlar attığı elektrikli uçak piyasası, kendi yarış organizasyonuyla geleceğe kısa süre içerisinde uyum sağlayacak.

Geleneksel motorların yerini hemen her alanda kademeli olarak almaya devam eden elektrikli üniteleri son dönemlerde daha çok otomobiller üzerinden gündeme getiriyoruz. Her geçen gün daha da sıkı hale getirilen emisyon kurallarının da bir getirisi olarak asfalt üzerindeki süreci bir seviye daha hızlanan bu dönüşümde, gemi ve uçak gibi farklı yollarda da ilerleyiş söz konusu. Günümüze kadar uzanan süreçte ilk örneklerini gördüğümüz bu sınıflara 2020 itibarıyla yepyeni bir dal açılması için yoğun bir çalışma sürdürülüyor. Dünyanın ilk elektrikli uçak yarış organizasyonu olarak birbirinden hızlı pilotları bir araya getirecek olan organizasyon, Air Race 1 Dünya Kupası serisinin bir anlamda gelecekteki versiyonu olarak meraklılarıyla buluşacak.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Geliştirmeler sürüyor

Air Race E adıyla düzenleneceği açıklanan yarışlarda kullanılacak olan uçakların teknik detayları da yavaş yavaş ortaya çıkmaya başlıyor. Saatte 450 km/s hıza kadar erişebileceği açıklanan bu modellerin etapları da özel olarak şekillenecek. Organizasyonun yöneticilerinden gelen açıklamalara göre hala tasarımların ve etapların şekillenmesi konusunda ciddi bir çalışma yürütülüyor. Şu aşamada masada görünen bilgilerse etapların ilk adımda çok uzun olmayacağına işaret ediyor. Buradaki temel etkenlerden birisi, yüksek performanslı sürüşlerde bataryaların daha hızlı tükenebilme potansiyeli. Önümüzdeki yıldan itibaren daha somut adımlarıyla gündemde adını göreceğimiz bu organizasyonla ilgili gelişmeler LOG.com.tr’de olacak.