reklamı kapat

POPÜLER

Dünyada türünün ilk örneği iddiasında olan elektrikli Jet Ski; Narke Electrojet [Video]

Paylaşılan ilk detaylarıyla meraklılarının ilgisini çekme potansiyeline sahip olan Narke Electrojet, tasarımıyla da fark yaratıyor.

Elektrik dönüşümünün yavaş yavaş daha fazla hissedildiği alanlardan birisi olan deniz ulaşımında, gemi gibi en büyük parçalar için de artık yüksek sesli örneklere hazırlanıyoruz. Kanal ve şehir içi gibi nispeten daha ufak ulaşım ihtiyaçlarının karşılanması adına geliştirilen modellerse daha sık gündemde kendisine yer buluyor. Macaristan merkezli bir girişim olarak kısa süre önce adından söz ettirmeye başlayan Narke, bu zamana kadar diğer markaların konsept aşamasında kaldığı sınıfta ilk seri üretim isim olma iddiasında. “Kişisel Su Aracı” (PWC) olarak da nitelendirilen Electrojet isimli modelinin test sürecine büyük bir gelişme kaydeden şirket, kullanıcıların satın alabileceği teknik değerleri de netleştirmiş durumda. Karbon fiber alaşım parçaların oldukça keskin tasarım hatlarıyla bir araya geldiği modelin fiyatıysa henüz netlik kazanmış değil.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Resmi teknik detaylar

Üzerinde konumlandırılan elektrik motoruyla 60 beygirlik bir güce sahip olduğu açıklanan Electrojet, bu üniteyle birlikte su üzerinde saatte 55 kilometre hıza kadar erişebiliyor. Elektonik olarak sınırlandırılan bu değer, motorun Narke tarafından geliştirilmesi sayesinde önümüzdeki süreçte daha da ileri götürülmesi bekleniyor. Batarya kısmında çıkarılabilir yapısıyla dikkat çeken lityum-iyon paketle gelen modeli tamamen dolu halde 90 dakika kullanmanın mümkün olması da güzel detaylardan bir tanesi. Şarj konusunda da günümüz standartlarında olduğunu söyleyebileceğimiz Electrojet, 2 saatte yüzde 80 doluluğa erişebiliyor. Üzerinde akıllı telefonların Bluetooth üzerinden bağlanabileceği bir adet dijital ekran gibi önemli bir donanımı da barındıracak olan projenin testleri başkent Budapeşte’de yer alan Balaton Gölü’nde devam ediyor.