reklamı kapat

POPÜLER

macOS Big Sur mac Apple

Apple neden Mac’lerde kendi işlemcisini kullanma kararı aldı?

Teknoloji devi Apple, biliyorsunuz Mac dünyasında önemli bir işlemci değişimine hazırlanıyor. Peki bunun arkasında ne yer alıyor?

Apple, gerçekten çok ama çok uzun süredir Mac bilgisayar modellerinde kendi ARM temelli işlemcilerini kullanmak istiyor haberleri ile gündemde geliyordu. 5 nm üretim sürecinden çıkacak yeni nesil işlemciler ile bu tarafta Intel’e ya da tercih etmediği AMD’ye olan bağımlılığını bitirmek istediği aktarılan firma, beklenen bu adımı WWDC 2020‘de attı ve “Apple Silikon” adı altında Mac dünyasında kendi işlemcilerini kullanmaya geçeceklerini açıkladı. Bu gerçekten büyük adımın arkasında ilk olarak performans ve enerji tüketimi yer alıyor. Apple’ın yukarıda da dediğimiz gibi 5 nm üretim sürecinden çıkacak yeni nesil işlemcileriyle “performans, güvenlik ve enerji tüketimi” konusunda çok ciddi avantajlar elde edileceği aktarılıyor. Ayrıca bu durumun firmaya maddi olarak da büyük bir avantajı olacak deniyor. Sonuçta şirket üçüncü parti bir firmadan satın alma yapmıyor. Ancak en büyük nedenlerden birisi firmanın Intel ile yaşadığı sorunlar olabilir.

Çünkü eski bir Intel mühendisine göre Apple, özellikle Intel’in “sorunlu olarak aktarılan” Skylake işlemcileriyle geçmişte ciddi sorunlar yaşamış. Bu işlemcilerde büyük hatalar bulan teknoloji devi, söylendiği kadarıyla Skylake serisi işlemcilerde Intel kadar hata tespit etmeye başlamış ve bu durum da içeriye dönüşe çok büyük etki etmiş. Kendi üretim sürecini geliştirme ve “nm” düşürme konusunda AMD’ye nazaran geride kalan Intel, bu konuda Apple’ı zorunlu bir dönüşüme itmiş gibi görünüyor. Bunun iyi mi yoksa kötü mü olduğunu ise 2020 sonunda ya da 2021 yılında hep birlikte göreceğiz. Ancak Apple’ın işlemcileri şimdiden çok büyük bir potansiyel vadediyor. Birçok profesyonel uygulama iPad Pro’ların A12Z Bionic işlemcisinde dahi şimdiden çok iyi çalıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple, Mac dünyasında yeni bir dönem başlatıyor

Bu yeni dönemden çıkacak ilk bilgisayarların / bilgisayarın yıl sonunda geleceği aktarılıyor ancak Apple bu konuda henüz model ismi vermiyor. Bu arada firma Intel işlemcileri tamamen terk etmiyor. Daha Intel işlemciyle gelecek birçok model olacak deniyor. Konu hakkında CEO Tim Cook ise şunları söylüyor. ““Mac, en başından beri kişisel bilgisayar teknolojisinin ön saflarında yer almak için her zaman büyük değişikliklere kucak açtı. Apple silikon çipe geçeceğimizi duyurduğumuz bugün, Mac için tarihi bir gün olma özelliğini taşıyor.” “Apple silikon çip, güçlü özellikleri ve sektörde öncü performansıyla Mac’i her zamankinden daha güçlü ve daha yetenekli hale getirecek. Mac’in geleceğine, her zamankinden daha heyecanlı bir şekilde bakıyorum.”

Firmanın 16 inç MacBook Pro modeli