reklamı kapat

POPÜLER

Apple 2018 MacBook Pro

Intel Core i9 işlemcili 2018 MacBook Pro adeta yanıyor! [Video]

Teknoloji devi Apple, geçtiğimiz günlerde 2018 MacBook Pro modellerini duyurdu. Özellikle işlemci tarafında ciddi artış getiren modeller, maalesef  beklenen performansı tam anlamıyla sunamıyor.

Apple‘ın yeni MacBook Pro ailesi, ekstra 2.400 TL ödenerek “2.9 GHz 6 çekirdekli 8. nesil Intel Core i9 4.8 GHz’e kadar Turbo Boost” işlemci modeliyle satın alınabiliyor. Seriye şimdiye kadar konan en güçlü işlemci olan Core i9, potansiyeli oldukça yüksek bir işlemci. Peki 2018 MacBook Pro modelleri bundan yararlanabiliyor mu? YouTube’da teknoloji odaklı içerikler üreten Dave Lee’nin gösterdiği kadarıyla hayır. İnanılmaz ince kasası nedeniyle bilgisayarlar Core i9’u kesinlikle serin tutamıyor. Hal böyle olunca işlemci yük altında oldukça ısınıyor ve bırakın “4.8 GHz” frekansa çıkmayı, temel 2.9 GHz’i dahi koruyamıyor. Denemelerde ortalama 2.2 GHz hızında çalışan işlemci, hayal edilen performanstan oldukça uzakta görünüyor. Dave Lee burada ilginç bir deneme de yapıyor ve Core i9’lu MacBook Pro’sunu buzlukta çalıştırıyor. Normalde 39 dakika 37 saniye süren bir render, alet buzluktayken 27 dakika 18 saniyeye düşüyor. Yani bilgisayarda çok ciddi bir ısınma problemi yer alıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple’ın 2018 MacBook Pro modellerine bir özet yaparsak

Burada baktığımız zaman yeni 15 inç ekranlı model artık 6 çekirdekli Intel Core i7 ya da Core i9 işlemci ile elde edilebiliyor. 32 GB’a kadar DDR4 RAM ile donantılabilen dizüstü, 4GB VRAM’li AMD Radeon Pro harici ekran kartıyla alınabiliyor. SSD depolama ise tam 4 TB‘a kadar çıkarılabiliyor. 13 inç MacBook Pro ise dört çekirdekli Core i5 ya da Core i7 işlemcilerle alınabiliyor. Grafik tarafında 128MB eDRAM’li Intel Iris Plus 655 kullanan dizüstü, 2 TB‘a kadar SSD ile donatılabiliyor. Bu model sadece 16 GB DDR4 RAM ile elde edilebiliyor. Yeni modellerin fiyatları 11 bin TL’den 40 bin TL’ye kadar gidiyor.

İlgili Video

Popüler dizüstünün tanıtım videosu