reklamı kapat

POPÜLER

Apple 2018 MacBook Pro

Apple’dan büyük olay olan “2018 MacBook Pro” sorunu için resmi adım

Teknoloji devi Apple, geçtiğimiz günlerde 2018 MacBook Pro modellerini duyurdu. Bu modellerde yer alan can sıkan bir sorun içinse bugün çok önemli bir güncelleme yayımlandı.

Apple‘ın yeni MacBook Pro ailesi, biliyorsunuz ekstra 2.400 TL ödenerek “2.9 GHz 6 çekirdekli 8. nesil Intel Core i9 4.8 GHz’e kadar Turbo Boost” işlemci modeliyle satın alınabiliyor. Seriye şimdiye kadar konan en güçlü işlemci olan Core i9, günlerdir gündemden düşmüyor. Çünkü yapılan birçok testin gösterdiği kadarıyla işlemci inanılmaz ısınıyor ve bırakın “4.8 GHz” frekansa çıkmayı temel 2.9 GHz’i dahi koruyamıyor. Şimdiye kadar bunun MacBook Pro’nun ince kasasıyla işlemciyi soğutamaması nedeniyle olduğu söyleniyordu. Ancak daha sonra yapılan bazı testler sistemde bir güç aktarım problemi olduğunu gösterdi. İşte tüm bu iddiaların ardından Apple bugün bir güncelleme yayımladı. Şirket macOS High Sierra 10.13.6 güncellemesi ile yaşanan “performans düşüklüğünün” ortadan kaldırıldığını belirtiyor. Teknoloji devi konu hakkında cihazı alan kişilerden özür diliyor ve sorunun firmware dosyasındaki bir eksikten kaynakladığını belirtiyor. Söylendiği kadarıyla bu sorun termal ısı yönetim sistemini bozuyor, bu da işlemcinin saat hızını kısmasına neden oluyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple’ın 2018 MacBook Pro modelleri

Burada baktığımız zaman yeni 15 inç ekranlı model artık 6 çekirdekli Intel Core i7 ya da Core i9 işlemci ile elde edilebiliyor. 32 GB’a kadar DDR4 RAM ile donantılabilen dizüstü, 4GB VRAM’li AMD Radeon Pro harici ekran kartıyla alınabiliyor. SSD depolama ise tam 4 TB‘a kadar çıkarılabiliyor. 13 inç MacBook Pro ise dört çekirdekli Core i5 ya da Core i7 işlemcilerle alınabiliyor. Grafik tarafında 128MB eDRAM’li Intel Iris Plus 655 kullanan dizüstü, 2 TB‘a kadar SSD ile donatılabiliyor. Bu model sadece 16 GB DDR4 RAM ile elde edilebiliyor. Yeni modellerin fiyatları 11 bin TL’den 40 bin TL’ye kadar gidiyor.

İlgili Video

Popüler dizüstünün tanıtım videosu