reklamı kapat

POPÜLER

Huawei GPU Turbo Qualcomm Adreno Turbo
Huawei GPU Turbo Qualcomm Adreno Turbo

Huawei’nin devrimsel GPU Turbo teknolojisine Qualcomm’dan rakip mi geliyor?

Huawei‘nin geliştirdiği devrimsel GPU Turbo teknolojisi, biliyorsunuz destekli akıllı telefonların oyun performansını çok ciddi oradan artırıyor. Buna Qualcomm‘dan bir rakip geliyor olabilir.

Huawei ve Honor telefonlarda çalışan GPU Turbo teknolojisi, yavaş yavaş birçok akıllı telefona veriliyor. Dikkat çeken teknoloji direkt olarak GPU yani grafik performansına odaklanıyor. Söylendiği kadarıyla GPU Turbo ile telefonların grafik işlem gücü yüzde 60 artırılıyor, enerji harcaması ise yüzde 30 oranında azaltılabiliyor. Bu sayede teknolojiyi kullanan ilk model olan orta seviye Honor Play,  birçok amiral gemisini geride bırakabiliyor. Tüm bu kazanımı donanım yanında derin yazılım değişiklikleriyle elde ettiğini açıklayan firma, altyapıyı Kirin işlemci ailesi üzerine kuruyor. İşte buna benzer bir teknolojinin işlemci devi Qualcomm‘dan da geleceği iddia ediliyor. Direkt olarak Adreno Turbo olarak isimlendirileceği söylenen teknoloji, 2 Ağustos tarihinde tanıtılabilir deniyor. Yüzde 100 kesin bilgiler olmadığı bu detay, Qualcomm işlemcili milyonlarca cihaz sahibi için heyecan verici görünüyor. Teknolojinin, özel yazılım altyapısıyla destekli cihazların oyun performansını ciddi şekilde artıracağı tahmin ediliyor. Bu da gerçeğe dönüşürse elbette çok güzel duruyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Huawei GPU Turbo Qualcomm Adreno Turbo

Qualcomm, Snapdragon 100 üzerinde de çalışıyor

Qualcomm şu sıralar aktif olarak Snapdragon 1000‘i geliştiriyor. Bu modeli Windows 10 dizüstüler için hazırlayan firma, işlemciyi “12 W TDP” değeriyle tasarlıyor. Baktığımız zaman işlemcinin TDP değeri, yine bilgisayarlar için tasarlanan Snapdragon 850‘yi tam ikiye katlıyor. Örnek olması açısından Intel’in U-Serisi “8250U ve” 8550U” işlemcileri 15 W TDP değeriyle çalışıyor. Bu açıdan SD1000 direkt olarak masaüstü seviyesi performansa odaklanıyor. Bu da alanda rakipsiz Intel ve AMD için de kötü bir haber olarak nitelendiriliyor.

İlgili Video

GPU Turbo destekli üç arka kameralı P20 Pro